TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Wieczornej Mszy św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia przewodniczył emerytowany metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, który doprowadził do rozbudowy łagiewnickiego Sanktuarium i dla którego to miejsce zawsze było szczególnie drogie.  „Chcemy odnowić w sobie gotowość do bycia apostołami miłosierdzia, apostołami nadziei, której tak bardzo potrzebuje świat” – mówił głoszący homilię ks. prałat Robert Tyrała. „Oto jest nasze zadanie: rozniecanie iskry wiary i nadziei w codziennym życiu” – podkreślał.

W homilii ks. prałat Robert Tyrała, który był koordynatorem II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia odbywającego się dwa lata temu w Łagiewnikach, podkreślał, że miłosierdzie Boga nadaje nową perspektywę w życiu każdego człowieka, bo budzi nadzieję i daje pokój serca. „Nasza chrześcijańska postawa ma być pełna nadziei, nawet wtedy, gdy jest nam ciężko, gdy przytłacza nas krzyczące zło, gdy nasze grzechy nas przerastają” – mówił. „Otwórzmy oczy, siostry i bracia. Jak wiele dzieje się na naszych oczach znaków i cudów, jak bardzo Bóg działa w nas, poprzez nas i w naszym życiu!” – wzywał kaznodzieja. Według niego Jezus Miłosierny daje znaki swojej obecności przez drugiego człowieka, poprzez nasze trudności i każdą sytuację życia. „Jezus naprawdę żyje! Czyż nie jest to powód do nadziei?” – przekonywał ks. Tyrała. Zaznaczył, że nasze życie powinno być nią przepełnione od początku do końca, bo Jezus daje nadzieję i przekonuje o tym, że możemy wypełnić powołanie, które przed nami postawił. „Każdy z nas może swoim życiem głosić Dobrą Nowinę, że w świecie pełnym niepokoju, niepewności, zła, nienawiści, możemy być światłem, przez które świeci On – Zmartwychwstały. On jest naszą nadzieją, z Nim życie jest proste, choć nieustannie wymagające trudu” – podkreślał.

Ks. Tyrała zauważył, że źródłem nadziei i wewnętrznego pokoju jest orędzie o Bożym Miłosierdziu. „Chcemy odnowić w sobie gotowość do bycia apostołami miłosierdzia, apostołami nadziei, której tak bardzo potrzebuje świat” – mówił. „Oto jest nasze zadanie: rozniecanie iskry wiary i nadziei w codziennym życiu, w domu, w pracy, w gronie przyjaciół i przypadkowo spotkanych ludzi. Niech to będzie zobowiązanie z dzisiejszego święta: rozniecajmy w sobie iskrę Bożej łaski poprzez ufność, poprzez dzieła miłosierdzia. Nie męczmy się nigdy sięganiem po miłosierdzie Boga, zachęcajmy się do tego wzajemnie!” – apelował.

W ciągu całego dnia do dyspozycji pielgrzymów było 90 spowiadających kapłanów. Podczas uroczystości ogłoszono zbiórkę na budowę organów piszczałkowych w łagiewnickiej Bazylice. Pieniądze zbierane były do puszek oraz w specjalnie wyznaczonych punktach na terenie Sanktuarium. W tym roku po raz pierwszy Niedziela Bożego Miłosierdzia jest połączona z Tygodniem Miłosierdzia. Wierni zgromadzeni w Łagiewnikach dziękowali za nowego papieża Franciszka, owoce trwającej w parafiach krakowskich peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, a także za jubileusz 150-lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce.

Magdalena Dobrzyniak