W czwartek 3 kwietnia 2014 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach została poświęcona kopia obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, która będzie teraz wędrować po 65 parafiach polonijnych na terenie Niemiec. Uroczyste rozpoczęcie peregrynacji rozpocznie się 30 kwietnia – w święto Miłosierdzia Bożego. Obrazowi będą towarzyszyć relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. Michała Sopoćko.

Peregrynacja rozpocznie się od Westfalii, następnie będzie na północy i na wschodzie Niemiec, w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Hesji. Zakończy się w ośrodku polonijnym „Concordia”, gdzie obraz pozostanie już na stałe. Właśnie tam ma powstać Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Jak wyjaśnia ks. Stanisław Budyn, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, każda parafia, w której będzie przebywał obraz, przygotowuje swój własny program. – Zakładamy, że obraz będzie od tygodnia do dwóch tygodni w każdej parafii i jeden z dni przeznaczony jest również dla lokalnego duszpasterstwa niemieckiego, czyli nabożeństwa będą wtedy w języku niemieckim – mówi kapłan.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech wyjaśnia: - Pragniemy, aby wiarę szczególnie nowej emigracji, tych, którzy w ostatnich dwóch-trzech latach tak licznie przyjechali do Niemiec, ożywiły rekolekcje. Żeby dar wiary, jaki kiedyś otrzymali, również na ziemi niemieckiej był jak najbardziej owocny, służył im i ich rodzinom. Wierzymy, że Pan Jezus, również za wstawiennictwem siostry Faustyny i Jana Pawła II, będzie ją rozszerzał na naszą ziemię niemiecką, która przeżywa swoje trudności i problemy religijne.

mp, RV