TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

„Kanonizacja Jana Pawła II jest to wydarzenie ogromnie ważne – nie tylko kościelne, ale i patriotyczne. Ojciec Święty był biskupem i Polakiem, wybitnym człowiekiem kultury. A dziś świętym, co chcemy pokazać uczestnicząc w kanonizacji w Rzymie” - powiedział w środę 16 kwietnia 2014 w krakowskiej kurii ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Dziennikarze – w czasie specjalnej konferencji prasowej – poznali szczegóły obchodów tegorocznego święta Miłosierdzia Bożego i kanonizacji Jana Pawła.

W niedzielę, 27 kwietnia, mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do obu łagiewnickich sanktuariów – Bożego Miłosierdzia i bł. Jana Pawła II - będą mogli połączyć się we wspólnej modlitwie z Watykanem. Od godz. 10.00, na telebimach rozmieszczonych na placach przed oboma świątyniami, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII oraz homilia papieża Franciszka. Po niej sprawowane będą Msze św. dziękczynne za kanonizację Świętych Papieży.

27 kwietnia obchodzone jest Święto Bożego Miłosierdzia, które szczególnie uroczyście obchodzone jest w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. „Opatrzność sprawiła, że całe życie i posługa błogosławionego Ojca Świętego były w blasku Bożego Miłosierdzia. To nie szczęśliwy traf, ale znak Bożej miłości, że kanonizacja będzie w tym szczególnym dniu” - mówił bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Bożego Miłosierdzia będzie Nowenna, która rozpocznie się już w Wielki Piątek. W kolejnych dniach przeżywana będzie w łagiewnickiej bazylice podczas Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00. Obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia rozpoczną się całonocnym czuwaniem w sobotę wieczorem od godz. 21.00. O północy Mszę św. odprawi bp Damian Muskus. Czuwanie potrwa do rana.

W niedzielę kolejne Msze św. będą odprawiane o godz. 6.00, 8.00, bezpośrednio po kanonizacji, a później o 12.30, 16.30 i 18.00. Tradycyjnie już Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wieczorną Mszę św. o godz. 19.00 w kaplicy klasztornej odprawi o. Wojciech Ziółek SJ, prowincjał księży jezuitów.

Z kolei w sanktuarium bł. Jana Pawła II 22 kwietnia, ostatnią Eucharystię w ramach tzw. „Nowenny miesięcy”, odprawi kard. Stanisław Dziwisz. W następnych dniach celebrowane będą Msze św. skierowane kolejno do duchownych ze zgromadzeń zakonnych, dzieci i młodzieży oraz chorych. 26 kwietnia ok. godz. 21.00 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego zostaną wygłoszone świadectwa osób, które doświadczyły szczególnego wstawiennictwa Ojca Świętego.

Czuwanie poprzedzi Misterium pt. „Kolory miłosierdzia” organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, które zostanie zaprezentowane o godz. 20.30 na błoniach przy sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Ryszard Rynkowski, Anna Wyszkoni, Zygmunt Staszczyk, Mieczysław Szcześniak i Rafał Brzozowski. Koncert transmitowany będzie w TVP1.

W sobotę, 26 kwietnia, oraz w dniu kanonizacji od godz. 21.00, na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 prezentowane będzie widowisko multimedialne w technologii mappingu 3D. Trzy dziesięciominutowe projekcje (godz. 21:10, 21:40 i 22:00) umożliwią - zwłaszcza ludziom młodym, którzy nie pamiętają już wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - przeżycie Jego słynnych spotkań z wiernymi pod Oknem Papieskim.

W niedzielę o godz. 18.00 na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się koncert pt. „Krakowscy artyści swojemu Świętemu”, na który zaprasza Miasto Kraków oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury. W koncercie wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke i Marek Bałata. Na scenie wystąpi również Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA pod dyrekcją Tomasza Chmiela, Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii PS Muz. im. M. Karłowicza w Krakowie i Bocheński Chóru Kameralny SALT SINGERS. Gościem specjalnym będzie Amedeo Minghi.

Szczegóły dotyczące uroczystości w obu łagiewnickich sanktuariach można znaleźć na stronach internetowych www.milosierdzie.pl i www.sanktuariumjp2.pl