TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Jasna Góra, Łagiewniki, Licheń – to trzy najpopularniejsze obecnie miejsca pielgrzymkowe w Polsce. Choć pod względem liczebności pielgrzymów Jasna Góra jest wciąż na pierwszym miejscu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pomału wysuwa się na prowadzenie.

Łagiewniki w 1999 r. odwiedzało ok. 800 tysięcy osób. Dziś mogą się pochwalić frekwencją na poziomie 2,5 miliona.

„Eksperci wskazują, że wpływ na to miał przede wszystkim Jan Paweł II, który był wielkim orędownikiem kultu skromnej zakonnicy i Miłosierdzia Bożego. W kwietniu 1993 r. papież beatyfikował siostrę Faustynę, a siedem lat później ogłosił ją świętą” - przypomina „Rzeczpospolita”.

W artykule zatytułowanym „Nowa mapa polskich pielgrzymek” czytamy: „W drugiej połowie lat 90. zdecydowano o rozbudowie sanktuarium – powstał nowoczesny kościół bazylika, który w 2002 r. konsekrował Jan Paweł II. W czasie tej uroczystości zawierzył także świat Miłosierdziu Bożemu”.

Ewa K. Czaczkowska, autorka książki „Cuda świętej Faustyny" zauważa, że w tamtym czasie oczy wszystkich zwrócone były na Łagiewniki i liczba pielgrzymów w tym miejscu znacząco wzrosła. – I co trzeba podkreślić, Łagiewniki stały się sanktuarium międzynarodowym – mówi.

Tomasz Krzyżak, autor artykułu podkreśla, że choć najwięcej pielgrzymów wciąż odwiedza Jasną Górę, to niebawem może się to zmienić. Według prof. Antoniego Jackowskiego, twórcy Zakładu Geografii Religii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dla polskich sanktuariów przełomowy może być rok 2016. W Krakowie odbędą się wtedy Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka.

– Młodzi ludzie odwiedzą miejsca związane z Janem Pawłem II, a kiedy dorosną, założą własne rodziny, wrócą tutaj. To może oznaczać kolejny znaczący wzrost liczby pielgrzymów. Niewykluczone, że wtedy Jasna Góra straci palmę pierwszeństwa – mówi.

Zgadza się z tym Czaczkowska. Jej zdaniem, kult Miłosierdzia Bożego i Jana Pawła II w kolejnych latach będzie wzrastał. – Moim zdaniem już dziś liczba pielgrzymów w Łagiewnikach jest porównywalna z Częstochową, bo siostry nie liczą pielgrzymów indywidualnych, a tylko grupy – podkreśla.

Z danych Instytutu Kościoła Katolickiego wynika, że w kraju rocznie pielgrzymuje 6–7 mln osób. Polacy to 20 proc. wszystkich pielgrzymów w Europie i ok. 5 proc. na świecie (wśród chrześcijan).

Opr. na podstawie „Rzeczpospolitej” z 2 sierpnia 2014 r.

mp