TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

28 listopada 2015 roku - w auli św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach miał miejsce Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Brali w nim udział goście z Bliskiego Wschodu, czyli Kościół prześladowany, m.in. bp Kyrillos Kamal William Samaan - biskup Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, bp Asjutu w Egipcie, abp Joseph Coutts, katolicki arcybiskup Karaczi, przewodniczący Konferencji Biskupów Pakistanu, oraz bp Shlemon Warduni, rezydujący w Bagdadzie biskup pomocniczy chaldejskiego Patriarchatu Babilonu.

Zaproszeni goście, w pierwszej części Kongresu – dzielili się bolączkami swoich wspólnot. W czasie spotkania ks. prof. Waldemar Cisło zaprezentował Raport „Prześladowani i zapomniani”. Jego celem jest przede wszystkim informowanie opinii publicznej o trudnej, a czasami nawet dramatycznej sytuacji chrześcijan w różnych częściach świata. Aktualne dane mówią o 105 tys. chrześcijan mordowanych rocznie za wiarę, co daje śmierć jednej osoby co pięć minut.
- To, co jest najbardziej smutne i porażające, to milczenie. Naszym obowiązkiem jest być głosem tych, którzy głosu nie mają. Oni są mordowani, wyrzynani, sprzedawani w niewolę a świat milczy – mówił ks. Cisło. Kapłan stwierdził, że potwierdzeniem tej obojętności czy wręcz chrystianofobii, która panuje w Europie są chociażby dwie rezolucje Unii Europejskiej, które podnoszą problem osób LGBT na terenach, które opanowało Państwo Islamskie, ale nie ma w nich ani jednego zdania o prześladowaniu chrześcijan.
- Szkoda, że mając tak wysokich rangą przedstawicieli Polski w Unii Europejskiej nadal mamy milczenie. Ponawiam pytanie, które postawiła pani premier: ile kosztuje jedno życie? Ile trzeba tych istnień ludzkich, ile trzeba zamachów takich jak w Paryżu, żeby w Europie, rzekomo chrześcijańskiej, nastąpiła merytoryczna dyskusja? – pytał dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Aktualny raport obejmuje lata 2013, 2014 i pierwsze osiem miesięcy roku 2015. Opisuje sytuację chrześcijan w Arabii Saudyjskiej, Chinach, Erytrei, Iraku, Korei Północnej, Nigerii, Pakistanie, Sudanie, Syrii i Wietnamie.
Celem Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan jest wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie tego okrutnego zjawiska. Inicjatorem Kongresu jest eurodeputowany prof. Ryszard Legutko a organizatorami Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

mp