TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W sobotę – 23 kwietnia 2016 roku – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Wspólnot Adoracyjnych. - Przychodźmy na adorację. Choć nie wszyscy to rozumieją, to „takie umieranie dla świata” jest szczególnym błogosławieństwem dla człowieka – powiedział ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Uczestnicy pielgrzymki spotkali się na wspólnej modlitwie. Ważnym jej punktem były świadectwa, które mówiły o owocach trwania na adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Krótką konferencję wygłosił ks. dr Stanisław Szczepaniec. Kapłan apelował o to, by na adorację przyprowadzać dzieci. -Przed Najświętszym Sakramentem mamy najlepszy dostęp do Pana Jezusa, do Jego darów. Tam możemy wyprosić wiele łask, ale najpierw potrzebne jest uwielbienie i chęć otwarcia na Pana Jezusa – mówił, przypominając jednocześnie list św. Jana Pawła II na rozpoczęcie Wieczystej Adoracji w Łagiewnikach.

„Zbliża się Niedziela Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji pragnę przekazać moje serdeczne pozdrowienia wszystkim, którzy będą się gromadzić w krakowskim Sanktuarium w Łagiewnikach, aby wielbić Boga za Jego przebaczającą miłość. Pragnę ponownie zawierzyć tej miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości. Cieszę się, że w tę niedzielę rozpocznie się w Sanktuarium wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Nic tak, jak eucharystyczna obecność Pana, nie uobecnia dzieła miłosierdzia, jakie dokonało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie. Niech zatem ta obecność będzie dla wszystkich pielgrzymów źródłem mocy i nadziei. Wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” - pisał Papież.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., sprawowana w samo południe. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jan Zając. Przypomniał on, że w historii Kościoła adoracja Pana Jezusa zawsze odgrywała ważną rolę trwania przy Bogu. Wskazywał, że w katedrach, bazylikach i wielu świątyniach znajdują się wspaniałe monstrancje. - Są one wyrazem wiary ludzi i tego, że modlitwa i procesje eucharystyczne były zawsze obecne w życiu naszych przodków. Mają one różne kształty, ale zawsze mają promienie, które symbolizują obecność Jezusa. Są one jak promieniowanie Słońca, miłości i życia. Każdy kto przychodzi na adoracje i na procesje zostaje w bezpośrednim oddziaływaniu tego promieniowania, które jest uszczęśliwiającą miłością Chrystusa – podkreślał kaznodzieja.

Jak mówił bp Zając, systematyczne przychodzenie na adorację to łaska powołania. - Dziękujmy Bogu za ten dar i niech Pan będzie uwielbiony za ten wspaniały dar – mówił i dodawał, że dzięki apostołom modlitwy adoracja rozwija się i obecnie całodzienna ma miejsce w ponad 200 polskich parafiach i całodobowa w 11. Wierni adorują Pana także w Kaplicach Adoracji, choćby w tej, która znajduje się w Łagiewnikach. Kaznodzieja przedstawił tę szczególną geografię, wymieniając po kolei adorujące parafie. - To miejsca szczególne, bo z nich promienieje łaska na całą Ojczyznę – zaznaczył i dodał: -Oby w Roku Miłosierdzia praktyka adoracji jeszcze bardzie się poszerzyła. Wspieramy to dzieło modlitwą i ofiarą.

W czasie procesji z darami, wierni do ołtarza przynieśli monstrancję, która zostanie przekazana do jednego z ośrodków rekolekcyjnych.

mp


FOT. mp