TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W środę - 1 czerwca 2016 roku - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wizytowała Komisja Watykańska, która przygotowuje wizytę papieża Franciszka w Polsce. Jej członkowie odwiedzili także pobliskie Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Błonia i Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się po zakończeniu wizytacji, bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży poinformował, że już za kilkanaście dni powinniśmy poznać dokładny plan wizyty Ojca Świętego Franciszka na ŚDM w Krakowie.

- Podczas tego spotkania nie nastąpiły jakieś rewolucyjne zmiany. Ten program, który został już w pierwszej wersji przekazany opinii publicznej, nie zmienił się. Przez te dwa dni debatowaliśmy nad pewnymi szczegółami, które trzeba było doprecyzować – mówił po zakończeniu spotkania bp Muskus.
Dopytywany przez dziennikarzy o kwestie bezpieczeństwa bp Muskus mówił: -Nie możemy dać się zastraszyć. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży odnosząc się do opublikowanego przez Amerykański Departament Stanu ostrzeżenia przed zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w Europie, powiedział, że amerykańskie służby często wydają takie komunikaty, ostrzegając swoich obywateli, bo jak wiadomo Amerykanie są szczególnie narażeni na ataki różnych ugrupowań terrorystycznych. - USA działając na zasadzie prewencji informują swoich obywateli o możliwych nieprzyjaznych sytuacjach, które mogłyby wystąpić - mówił bp Muskus. Jak mówił hierarcha, Komitet Organizacyjny ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski wydał własne oświadczenie, w którym poinformował, że: zapoznał się z komunikatem amerykańskiego Departamentu Stanu, zamieścił go na stronie internetowej i że żadna z grup nie wycofała się z przyjazdu do Krakowa.
- Wiemy, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracują intensywnie nad zapewnieniem tegoż bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Ale nie docierają do nas informacje o jakimś szczególnym zagrożeniu – podkreślił, przypominając, że w Toronto odbywały się w rok po ataku na World Trade Center, w którym zginęło wiele osób, a jednak spotkania z papieżem nie odwołano ani nie zauważono radykalnego spadku liczby uczestników. - Myślę, że i to spotkanie w Krakowie zostanie przeprowadzone w bardzo bezpieczny sposób. Spodziewamy się bardzo wielu uczestników i będziemy chcieli wykorzystać to spotkanie, żeby zamanifestować naszą wielką wiarę, radość i przede wszystkim, że nie dajemy się zastraszyć - zaznaczył biskup.

mp