TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W czwartek – 14 lipca 2016 roku – ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił Most Miłosierdzia, który połączył Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach z Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Ks. kard. Dziwisz święcąc most nadał mu nazwę – Most Miłosierdzia. Jak wyjaśnił, przeżywamy właśnie Rok Miłosierdzia. - Wykorzystujemy nazwę jubileuszu, a chcemy o miłosierdziu ciągle przypominać, bo Kraków jest stolicą Bożego Miłosierdzia i stąd ma wyjść iskra, która zapali i przygotuje świat na spotkanie z Panem Jezusem – powiedział metropolita krakowski i dodał: - Wszystko robimy, aby przybyli tu ludzie młodzi z całego świata i zabrali tę iskrę stąd. Trzeba im pomóc, aby pięknie przechodzili z jednego Sanktuarium do drugiego i cieszyli się tym, co tutaj jest. Most łączy, niech więc połączy wszystkie instytucje, niech będzie symbolem łączności ludzi dobrej woli.

Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski podkreślił, że do Krakowa przyjeżdża coraz większa liczba turystów. - Ostatnio przekroczyliśmy liczbę 10 milionów. W tej chwili liczone jest, że sama turystyka religijna to około 2 miliony rocznie. Pielgrzymi głównie odwiedzają Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Te sanktuaria są położone blisko siebie. Zbudowaliśmy już układ drogowy, który łączy te sanktuaria i można z niego korzystać, ale to jest spora odległość. W tej chwili ta kładka powoduje, że ta odległość się zmniejsza – pielgrzymi z jednego sanktuarium będą mogli szybko przechodzić pięknym przejściem do drugiego – mówił.

W czasie uroczystości Józef Pilch, wojewoda Małopolski. - Ta kładka ułatwi nam zapewnienie bezpieczeństwa na ŚDM. Jest to bardzo ważna kładka pod względem bezpieczeństwa i logistyki. Cieszę się, że udało się ją oddać teraz – powiedział.

Nowy most to duże udogodnienie dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, ale nie tylko. Kładka jako bezpieczne przejście przyda się przede wszystkim samym krakowianom i turystom, którzy coraz liczniej odwiedzają te miejsca. Z inwestycji korzystać może nawet 2 miliony osób rocznie, bo tylu właśnie gości - jak wynika z badań ruchu turystycznego - odwiedza krakowskie sanktuaria.

Wejście na teren budowy nastąpiło w listopadzie ubiegłego roku. Wykonawcą jest firma Taumer. Obiekt jest ciekawy pod względem architektonicznym, wkomponowany w krajobraz otaczający sanktuaria. Zadbano rownież o miejsce, w którym będzie można spocząć, co może być szczególnie ważne dla osób starszych. Obiekt jest oświetlany. Koszt 2,5 mln zł.

mp