TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

9 czerwca 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach miała miejsce pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dziecka Utraconego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium. - Warunkiem uzdrowienia serca w procesie żałoby jest przebaczenie Bogu, drugiemu człowiekowi i samemu sobie – mówił do zebranych w świątyni.

W homilii bp Zając nawiązał do ewangelicznej sceny zagubienia Jezusa i odnalezienia Go w świątyni przez Maryję i Józefa. - Ból rodziców po stracie dziecka trudno porównać z jakimkolwiek ludzkim doświadczeniem. Cierpi cała rodzina, jednak w tym doświadczeniu człowiek nie pozostaje sam – mówił w kaznodzieja i dodawał, że Jezus, który doświadczył męki i umarł na krzyżu, zaprasza, byśmy przede wszystkim u Niego szukali pokrzepienia.

Jak mówił kustosz honorowy Sanktuarium, prawdziwy pokój serca może przynieść dopiero pogodzenie z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. - Rodzice często do Boga kierują pytania: czemuś nam to uczynił? Jak Bóg może mnie kochać, jeśli zabrał mi dziecko? Ale Jezus jest wciąż obecny na naszych drogach zbawienia, również na drogach dzieci, które już przeszły do wieczności. Są i żyją w Sercu Boga, w niebie – zaznaczył.

Biskup mówił ponadto, że przebaczeniem należy objąć człowieka, który w jakikolwiek sposób mógł przyczynić się do śmierci dziecka, ale takiego przebaczenia potrzebuje także samo zmarłe dziecko, bo rodzice mogą mieć do niego żal, że odeszło i zostawiło ich z poczuciem pustki.- Najważniejszymi jednak osobami, które w procesie żałoby potrzebują przebaczenia, są sami rodzice, którzy powinni przebaczyć sobie samym. Często mają żal do siebie, że czegoś zaniedbali, że nie podjęli działań, które mogłyby uchronić ich dziecko – wyjaśnił bp Zając, podkreślając jednocześnie, że bez przebaczenia sobie trudno zabliźnić ranę spowodowaną śmiercią dziecka.

Bp Jan Zając zwrócił się do rodziców, którzy przeżywają żałobę po utracie dziecka. - Mocniej uwierzcie, że wasze dziecko żyje w niebie, u kochającego Ojca, bo życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy i wszyscy kiedyś spotkamy się z naszymi bliskimi.

Kaznodzieja mówiąc o świętych obcowaniu, zapewnił rodziny, że mają swoich małych orędowników w Niebie.

Po Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu. Uczestnicy pielgrzymki w procesji przynieśli do ołtarza kartki z zapisanymi imionami swoich utraconych dzieci. Zostaną one wpisane do Księgi Dzieci Utraconych, prowadzonej w sanktuarium. Podczas aktu zawierzenia dziecka Bożemu Miłosierdzia rodziny otrzymały z paschału Płomień Miłosierdzia, symbolizujący Chrystusa Zmartwychwstałego.

Organizatorami pielgrzymki byli: Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie oraz Duszpasterstwo Rodziców Dzieci Utraconych przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Swojego patronatu wydarzeniu udzielił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Małgorzata Pabis

Homilia