TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Miłosierni Samarytanie wybrani

W piątek 29 marca 2019 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się uroczysta gala, w czasie której zostały wręczone statuetki dla miłosiernych Samarytan. Ideą konkursu, który w tym roku odbył się już po raz piętnasty, jest pokazanie osób, dla których niezależnie od rasy, wyznania i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek. Celem plebiscytu jest także propagowanie nauczania św. Jana Pawła II i wyobraźni miłosierdzia, o której mówił Ojciec Święty.

- Dobrze, że jest taka przestrzeń, gdzie mogą się spotkać ludzie czyniący dobro. Jesteście tymi, dla których sprawy miłosierdzia są ważne i które inspirują was w życiu. Gratuluję, że was dostrzeżono. To dobrze, bo to świadectwo, że można dzielić się swoim sercem i umiejętnościami, służąc drugiemu człowiekowi – mówił w czasie uroczystości ks. kard. Stanisław Dziwisz, patron honorowy wydarzenia.

W kategorii „Pracownik służby zdrowia”, statuetką uhonorowano lek. med. Marię Maciaszek z Krakowa. Wyróżnienie otrzymała za to, że od wielu lat pomaga najuboższym, w szczególności osobom w kryzysie bezdomności. ''Opatruje i bada pacjentów w pustostanach, na krakowskich Plantach oraz na ulicach Krakowa. Do takiej działalności zachęca także innych lekarzy oraz studentów medycyny" - napisano w uzasadnieniu.

W tej samej kategorii statuetkę Miłosiernego Samarytanina otrzymała także prof. dr hab. n. med. Ewa Kucewicz-Czech z Katowic. Jak podkreślono, została ona uhonorowana za to, że "jest lekarzem oddanym chorym całym sercem. Stara się zapewnić dobrostan psychiczny i fizyczny każdemu z pacjentów poprzez kompleksową pracę, blisko przy łóżku chorego, nie zza komputera. Zawsze znajdzie czas dla chorego,ale także dla personelu gdy ten jest w kłopocie".

W kategorii „Osoba bezinteresownie niosąca pomoc drugiemu człowiekowi” statuetkę otrzymała Mieczysława Tomaszewska z Krakowa, założycielka Krakowskiej Fundacji Pomocy Potrzebującym „Nasz Dom" im. Św. Brata Alberta w Krakowie.

Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymała - Anna Tychota z Krakowa. Została doceniona za to, że dostrzega wokół siebie ludzi potrzebujących, bezradnych, cierpiących. "Nie przechodzi obok nich obojętnie. Pomaga osobą potrzebującym m.in. w fundacji ,,Po pierwsze człowiek”, prowadzi zajęcia rękodzieła artystycznego. Stała się prawdziwą powiernicą wielu osób" - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.

W trakcie spotkania przyznano także wyróżnienia. Otrzymała je warszawska Fundacja dla Wielu za działalność "Medycy na Ulicy”, a także dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik z Krakowa, prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta z Krakowa, lek. med. Aleksandra Mazur z Żurawicy, lek. med. Maria Sielicka – Gracka z Warszawy, Bogusława Bocheńska z Krakowa, Michał Stryszowski z Rzeszowa, Piotr Czarnecki z Rzeszowa i Radosław Mazurek z Gdańska.

Organizatorem wydarzenia było krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza.