TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W ostatnim dniu 2020 roku Mszy świętej po Godzinie Miłosierdzia przewodniczył Ksiądz Biskup Jan Zając, Honorowy Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. We wspólnej modlitwie dziękowaliśmy Panu Bogu za otrzymane łaski oraz zawierzyliśmy świat Bożemu Miłosierdziu.

W homilii ks. Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podsumował 2020 rok. - Dzisiejszy dzień zachęca nas do refleksji nad czasem, który upływa i czyni nas coraz starszymi, a patrząc z perspektywy naszej wiary – zbliża nas do momentu spotkania z Bogiem. Przybywamy do świątyni w to sylwestrowe popołudnie, aby Panu Bogu podziękować za dobrze wykorzystany czas w mijającym roku, przeprosić za chwile zmarnowane i źle wykorzystane, abyśmy wiedząc, że Bóg jest Panem czasu, z wdzięcznością i pokorą spoglądali na przeszłość i z nadzieją patrzyli w przyszłość. Inny to był rok, niż wszystkie do tej pory… Pandemia zatrzymała świat w jego biegu, zamknęła nas w naszych domach i mieszkaniach, ukazała kruchość ludzkiego życia, nauczyła pokory… I od tej pory wszystko stało się inne – powiedział.

Kapłan spojrzał na ten wyjątkowy rok z perspektywy Kościoła powszechnego, archidiecezji i Sanktuarium.

- Od 16 marca do 30 czerwca nadzieja płynęła z Łagiewnik. Codziennie o godz. 7.00 z Kaplicy Klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny była transmitowana Msza święta. Dla setek tysięcy Polaków było to umocnienie i źródło nadziei. We wstępie do książki z kazaniami z czasu pandemii umieściliśmy takie świadectwo: „Dziękuję Wam, za codzienną Mszę świętą. Coś mnie odciągało od tego, by rano wstać i włączyć telewizor. Znajome mi mówiły, że codziennie łączą się z Łagiewnikami, że to im pomaga przetrwać trudny czas. Ja jakoś nie mogłam się przełamać... Dopiero w Wielkim Tygodniu, gdy dotarło do mnie, że w tym roku nie będę mogła normalnie uczestniczyć w Triduum Paschalnym, włączyłam telewizor i wysłuchałam – tak wysłuchałam – pierwszej Mszy świętej. Gdy dotarliśmy do momentu Komunii Świętej, a ksiądz czytał Akt duchowej komunii, coś we mnie pękło... 'Uzależniłam się' od tych Mszy świętych... Nie wiem, jak bez nich przetrwałabym ten dramatyczny czas izolacji, samotności i strachu...” - mówił ks. Bielas.

Jak podkreślił kustosz łagiewnickiego sanktuarium, wielką radość dla Kościoła w Polsce, a szczególnie dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyniosła decyzja papieża Franciszka z dnia 18 maja. - Od tego bowiem dnia w całym Kościele powszechnym można obchodzić wspomnienie liturgiczne św. Faustyny Kowalskiej, które zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego – przypomniał i dodał, że w tym również dniu – 18 maja - również Telewizja Polska rozpoczęła transmisję Koronki do Bożego Miłosierdzia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jak zaznaczono to „telewizyjny pomnik, który wzniesiemy na cześć Jana Pawła II”.

-To był trudny rok dla naszego Sanktuarium. Pamiętamy, że tegoroczne Święto Miłosierdzia przeżywaliśmy w najtrudniejszym czasie – w Mszach świętych w tym dniu mogło uczestniczyć zaledwie 5 osób... Niesamowite wrażenie robiła Droga Miłosierdzia odprawiana w wigilię Święta Miłosierdzia w pustej Bazylice… W kolejnych miesiącach odwołane zostały pielgrzymki narodowe Słowaków, Wietnamczyków i wiele innych. Nie mogliśmy w tym roku cieszyć się radosnym widokiem dzieci pierwszokomunijnych, które dotychczas tak licznie pielgrzymowały do Jezusa Miłosiernego w maju i czerwcu. Nasz Dom Duszpasterski, który zazwyczaj wypełniony był Pielgrzymami z całego świata od wielu miesięcy stoi prawie pusty – mówił ks. Bielas.

Kapłan przywoływał wydarzenia, które miały miejsce w pierwszych miesiącach 2020 roku: 30-lecie Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Światowy Dzień Chorego oraz Mszę św. w intencji obrony życia i spotkanie z Abby Johnson, bohaterką filmu „Nieplanowane”.

- A potem nadszedł czas pandemii… Warto wspomnieć, że przez cały czas trwała modlitwa w Kaplicy Wieczystej Adoracji, kapłani sprawowali sakrament pokuty w kaplicach w dolnej Bazylice, były odprawiane Msze święte. Mimo ograniczeń wielu łączyło się z nami duchowe poprzez transmisje internetowe… W Wielki Piątek, gdy rozpoczynała się Nowenna przed Świętem Miłosierdzia, na wieży naszej Bazyliki zostały umieszczone dwa obrazy Pana Jezusa Miłosiernego i są tam to dziś, aby umacniać wiernych, którzy patrzą w kierunku Łagiewnik… Duszpasterze wraz z młodzieżą zainicjowali akcję #przyMiłosiernym, wysłaliśmy tysiące obrazków z Aktem zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, który odmawiamy od początku pandemii w Godzinie Miłosierdzia… Gdy sytuacja trochę się poprawiła odbyło się kilka pielgrzymek, ale w większości były one organizowane w wersji on-line, a do naszego Sanktuarium przybywali tylko przedstawiciele. Wyjątkowy charakter miała VII Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia, która odbyła się w niedzielę, 23 sierpnia. Podczas uroczystej Mszy świętej Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił trzy Dzwony Nadziei, które połączyły trzy sanktuaria w różnych częściach świata: katedrę Niepokalanego Poczęcia w Manili na Filipinach, bazylikę Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii i naszą Bazylikę Bożego Miłosierdzia – przypomniał kaznodzieja.

Jesienią odbyły się jeszcze: Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy, XI Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca, V Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka, Pielgrzymka Strażaków Małopolski, IV Rocznica Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana i XVII Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców.

Inne ważne wydarzenia tego roku:

- 7 czerwca, w 23. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Łagiewnik otwarcie wystawy „Jan Paweł II – Papież Miłosierdzia”

- 3 października odbyło się sympozjum z okazji 40-lecia encykliki „Dives in Misericordia”, którego kontynuacją była akcja czytania encykliki

- w czerwcu przeżywaliśmy Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych, a w październiku Diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego

- w grudniu odbyły się rekolekcje dla kobiet

Ks. Bielas przywołał także słowa św. Jana Pawła II z 17 sierpnia 2002 r. św. Jan Paweł II: „Jestem bowiem przekonany, że jest to także szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia. Modlę się, aby ten kościół był zawsze:

- miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga;

- miejscem nawrócenia i pokuty;

- miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej — źródła miłosierdzia;

- miejscem modlitwy — wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”.

Kończąc swoje słowo kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podziękował wszystkim, którzy tworzą wielką rodzinę czcicieli Bożego Miłosierdzia.