TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Czciciele Bożego Miłosierdzia w ostatni dzień 2014 roku zebrali się w Godzinie Miłosierdzia w Bazylice łagiewnickiej, by podziękować Bogu za wszystkie łaski mijającego roku oraz zawierzyć cały świat Bożemu Miłosierdziu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

- Drodzy Bracia i Siostry, zeszliśmy właśnie z Golgoty, spod Krzyża, gdzie przeżywaliśmy Godzinę Miłosierdzia i tam przekazywaliśmy to co nas bolało w minionym roku: nasze grzechy i niewierności. Stając teraz przy ołtarzu i ufając w nieskończone Boże Miłosierdzie wierzymy, że Pan nas poprowadzi nas w ten Nowy Rok – mówił na początku Eucharystii ks. bp Jan Zając, wzywając wiernych, by podziękowali Bogu za wszelkie łaski, jakich doświadczyli w ostatnich 12 miesiącach 2014 roku. - Prośmy, patrząc w obraz Jezusa Miłosiernego, aby Pan okazał nam swoją miłość miłosierną i przebaczył nam nasze słabości – powiedział hierarcha.

W homilii ks. bp Zając przypomniał, że Jan Paweł II, kiedy przybył do Łagiewnik modlił się, by to święte miejsce było zawsze miejscem modlitwy i wytrwałego błagania o miłosierdzie dla całego świata. - I dziś kiedy mija 2014 rok, rok kanonizacji św. Jana Pawła II, zaprośmy go na to nasze dziękczynne „Te Deum laudamus” za wszelkie dary otrzymane na tym świętym miejscu – prosił kaznodzieja, a zwracając się do Świętego Papieża powiedział: - Święty Janie Pawle w tym roku spełniało się Twoje pragnienie, aby orędzie Bożego Miłosierdzia dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich nadzieją.

Ks. bp Zając przypomniał, że w minionym roku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedziło blisko półtora miliona pielgrzymów, a kilka kolejnych milionów uczestniczyło w transmisjach Mszy świętych dzięki telewizji. Kaznodzieja wyliczał pielgrzymki tych, którzy w 2014 roku przybyli do Sanktuarium w Łagiewnikach – m.in.: Słowaków, Węgrów, krwiodawców, przedsiębiorców, kolejarzy, dzieci pierwszokomunijnych. Kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przywołał także dzień kanonizacji św. Jana Pawła II, jaki miał miejsce w Święto Miłosierdzia Bożego, a także I Pielgrzymkę Czcicieli Bożego Miłosierdzia oraz IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia.

Kaznodzieja mówił o dziełach, jakie istnieją przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. - Oto owoce modlitwy, pracy, posługi tych, którzy są oddani Chrystusowi Miłosiernemu – podkreślił, dziękując za posługę wszystkim kapłanom, siostrom ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, darczyńcom i pracownikom. - Dziękuję za każdy gest dobroci i życzliwości tych, którzy czują się tu u siebie – zaznaczył.

Na koniec Mszy św. zebrani w świątyni słowami św. Jana Pawła II zawierzyli świat Bożemu Miłosierdziu i odśpiewali radosne „Te Deum”.

mp