TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

 

W samo południe w niedzielę 25 stycznia 2015 roku została odprawiona Msza św. w intencji rodzin ze specjalnym błogosławieństwem. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a homilię wygłosił ks. prof. Bogdan Zbroja.

Rozważania homilii ks. prof. Zbroja poświęcił słowu „troska”. Podkreślił, że małżonkowie muszą troszczyć się o siebie. - To słowo „troska” jest kolejnym zadaniem na następny miesiąc – powiedział, zachęcając, byśmy przyjrzeli się jak troszczymy się o swojego współmałżonka, o swoje dzieci, o rodziców.

Kaznodzieja mówił o małżeństwie, jako o powołaniu i zadaniu. Zachęcał rodziny, by przybyły za miesiąc do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na swoją Mszę św.

Na zakończenie Mszy św. kapłani pobłogosławili dzieci oraz całe rodziny. Po Mszy św. - przy szopce Bożonarodzeniowej - miał miejsce koncert kolęd.

Msze św. dla rodzin począwszy od grudnia 2014 roku są sprawowane w czwarte niedziele miesiąca. Duszpasterze chcą, żeby rodziny były też zaangażowane w liturgię poprzez czytania, śpiew psalmu czy pieśni, modlitwę wiernych czy procesję z darami.

Jak podkreśla ks. dr Franciszek Ślusarczyk, rektor Sanktuarium, Msze św. dla rodzin to inicjatywa ludzi świeckich, którzy „żyją sprawami Kościoła i pragną, by również każda rodzina stawała się „małym Kościołem”, a także owoc Nadzwyczajnego Synodu - Do Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywa w każdą niedzielę wiele małżeństw wraz ze swoimi dziećmi. Odczuwa się tu bardzo rodzinną atmosferę modlitwy – zaznacza kapłan i dodaje: -Pragniemy otoczyć troską nie tylko szczęśliwe rodziny, w których wszystko układa się dobrze, ale i te poranione różnymi problemami, dramatem rozbicia, dotkniętych chorobami, nałogami, brakiem zrozumienia, bo one najbardziej potrzebują Bożego miłosierdzia i ludzkiej pomocy.

Dodatkowym motywem inspirującym podjęcie inicjatywy był ubiegłoroczny Nadzwyczajny Synod w Rzymie a także zbliżający się Synod Zwyczajny poświęcone rodzinie. -Mamy nadzieję, że przypomni nam w sposób pozytywny, zgodny z przesłaniem Dobrej Nowiny, jak ważne jest budowanie szczęścia małżeńskiego i rodzinnego na fundamencie miłości, prawdy, wzajemnego zaufania i przebaczenia – mówi ks. Ślusarczyk i dodaje: - W miarę zainteresowania i potrzeb uczestników chcielibyśmy ubogacać przeżywanie liturgii niedzielnej także poprzez możliwość obejrzenia wartościowego filmu w auli Jana Pawła II obok bazyliki czy spotkania w grupach, by stworzyć przestrzeń dyskusji, wymiany doświadczeń czy podejmowania konkretnych działań służących rodzinie.

mp