TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Chorzy z archidiecezji krakowskiej przybyli w środę 11 lutego 2015 roku - we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes - do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym świętym miejscu odbyły się centralne uroczystości archidiecezji XXIII Światowego Dnia Chorego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Po homilii chorym został udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych.

W homilii ks. bp Szkodoń podkreślił, że wszyscy potrzebujemy miłosierdzia. Przypomniał, że Dzień chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Powiedział, że mądrość serca człowieka wyraża się również w tym, że dostrzega chorego człowieka, któremu może pomóc dobrym słowem czy materialnie.
Kaznodzieja mówił, że cierpienie jest próbą wiary, ale jest też łaską. Przytoczył słowa Pana Jezusa „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili”.
Zwracając się do chorych ks. bp Szkodoń apelował: -Podejmijcie wielkie intencje Kościoła, Polski i świata. Obejmijcie swoją modlitwą zbliżający się synod i Światowe Dni Młodych, a także pokój na Ukrainie. Tyle spraw, tyle osób potrzebuje, żebyśmy ofiarowali swoje cierpienie.

Kaznodzieja przypomniał także, że Pan Jezus ustanowił jeden z sakramentów specjalnie dla chorych. -Za chwilę będziecie mogli przyjąć ten sakrament. On umacnia chorego starszego, cierpiącego. W nim jednoczymy się z Panem Jezusem ukrzyżowanym, umierającym, ale także zmartwychwstałym. W nim możemy przeżywać jedność duchową z innymi chorymi, z innymi, którzy pomagają cierpliwie, ofiarnie chorym. Z wiarą i wdzięcznością przyjmujmy ten sakrament – prosił.

mp