TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Rozmowa z Piotrem Olszewskim z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego

23 sierpnia 2020 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zostaną poświęcone trzy Dzwony Nadziei. Trzy, ponieważ trafią do trzech miejsc na trzech różnych kontynentach. W jaki sposób zostały wytypowane?

Chcieliśmy, żeby to były miejsca znane na tyle, żeby w tym trudnym czasie pandemii symbol nadziei, który z sobą niosą, poszedł jak najdalej w świat i trafił do ludzi. Staraliśmy się wybrać właśnie takie trzy ważne miejsca na trzech kontynentach. Takie miejsca, które już same w sobie są  symbolami. I tak nasze dzwony trafią do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie zostaną poświęcone, a także do Katedry w Manili na Filipinach oraz do Bazyliki w Trindade w Brazylii.

Dzwony odzywają się w różnych momentach... Biją na trwogę, obwieszczają radość...

Dzwon to symbol, który łączy i jednoczy. Rozbrzmiewa z różnych okazji – tych radosnych, ale też i tych smutnych. Te trzy dzwony – mam nadzieję – będą dodawać ludziom nadziei. Wybraliśmy nawet taką wielkość dzwonu, bo im mniejszy dzwon tym ten dźwięk jest wyższy, a przy bardziej radosny.

Czyli to będzie głos radosny...

To ma być głos radosny, głos napawający nadzieją i tym, że wszystko się odmieni na lepsze...

Wszystkie trzy dzwony będą poświęcone w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Dlaczego?

Z tym wiąże się ciekawa historia. Kiedy podzieliliśmy się naszym pomysłem odlania Dzwonów Nadziei, to Rektor katedry w Manili poprosił nas, żeby – jeżeli jest taka możliwość – dzwon był poświęcony w Łagiewnikach. Przecież to święte miejsce związane z życiem i działalnością św. Siostry Faustyny, ale i św. Jana Pawła II znane jest na całym świecie. Dla nich to bardzo ważne, że ta uroczystość odbędzie się w światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

Czyli 23 sierpnia święcimy Dzwony Nadziei i budzimy tę nadzieję...

Mam nadzieję. Święcimy trzy dzwony, które połączą kontynenty. Po poświęceniu będą też przywitane w każdym z tych miejsc, do których trafią.

Kiedy poinformowaliśmy o tej inicjatywie w Manili był niesamowity odzew ludzi. Ta informacja na profilu facebookowym katedry w Manili spotkała się z tysiącami polubień i bardzo pochlebnymi komentarzami.

To było niesamowite jak bardzo już u początku ta inicjatywa połączyła ludzi i już dała im tę nadzieję. Czujemy więc, że robimy coś dobrego ku chwale Bożej, ale też coś co rzeczywiście w namacalny sposób daje ludziom nadzieję.

Dzwony zabrzmią w Łagiewnikach 23 sierpnia?

Oczywiście! Dzwony będą poświęcone i będą mogły po raz pierwszy zabrzmieć. Nadzieja dla świata popłynie z Łagiewnik.

Czyli zapraszamy do Łagiewnik na 23 sierpnia...

Zapraszamy!