TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Ks. bp Olivier Schmitthaeusler, był misjonarzem w Kambodży, od 2010 roku jest wikariuszem apostolskim Phnom Penh w Kambodży:
Przyjechaliśmy z Kambodży, z wikariatu Phnom Penh. Nasza grupa liczy ponad czterdzieści osób. To nasza pierwsza wizyta w Waszym kraju, dlatego towarzyszy nam wzruszenie, również z powodu możliwości spotkania z Ojcem Świętym, z tak wieloma młodymi z różnych stron świata.
Dla nas dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ pielgrzymujemy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w mieście Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. Dziś mamy czas na modlitwę przy siostrze Faustynie, która była sekretarką Bożego Miłosierdzia.
Kiedy powrócimy do Kambodży pragniemy dzielić się tym świadectwem wiary i łask, jakie otrzymujemy w czasie tego krótkiego pobytu w tym miejscu. To szczególna wizyta dla mnie, ponieważ jestem z pokolenia Jana Pawła II. Kiedy został wybrany na papieża miałem osiem lat, a kiedy odszedł miałem 35 lat. Jego wybór, jego posługa przyczyniła się do wyboru mojego powołania. W wieku 18 lat podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium we Francji, gdzie się urodziłem, później wyjechałem na misje do Kambodży. Jan Paweł II to dla mnie wzór, jako ksiądz wiele czerpię z jego kapłańskiego doświadczenia, jego stylu duszpasterstwa, modlitwy, obecności pośród człowieka. Wszystko to, co od niego otrzymałem pragnę przekazywać moim wiernym, ludziom, do jakich zostałem posłany. Dziś kiedy zobaczyłem jego papieską sutannę, miejsca w jakich żył byłem bardzo wzruszony. I jednocześnie było to dla mnie umocnienie, dodało siły do działania.
Kult Bożego Miłosierdzia nie jest jeszcze tak znany pośród wiernych Kambodży, ale w Roku Miłosierdzia, jaki właśnie obchodzimy podjąłem zobowiązanie do szerzenia orędzia Bożego Miłosierdzia poprzez katechezy, spotkania z wiernymi. Pielgrzymi z Kambodży, którzy tu przybyli są pod dużym wrażeniem tego miejsca i przede wszystkim tego przesłania, pragną modlić się o pokój, o przebaczenie i zakończenie wojen. Jesteśmy w szczególnym czasie, Roku Miłosierdzia, starałem się więc poprzez spotkania i katechezy przybliżać moim wiernym orędzie, jakie św. Faustynie przekazał Pan Jezus. Byli bardzo wzruszeni, pod wrażeniem tego przesłania miłosierdzia, potrzeby przebaczenia i pokoju na świecie. Są szczęśliwi, że dziś mogą tutaj być obecni, mogą się modlić w tym miejscu. Na zakończenie jubileuszowego Roku Miłosierdzia, jaki odbędzie się w listopadzie pragnę zainaugurować w naszej diecezji sanktuarium pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia. To będzie pierwsze sanktuarium pod tym wezwaniem w Phnom Penh.

ag, mp