TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Dnia 9 sierpnia 2012 roku w Auli Jana Pawła II przy łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się konferencja poprzedzająca obchody 10-tej rocznicy konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia i złożenia Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II. Konferencja była również związana z premierą filmu dokumentalnego poświęconego odbywającemu się w Łagiewnikach w październiku ubiegłego roku Kongresowi Miłosierdzia Bożego. 

Spotkanie poprowadziła pani Magdalena Dobrzyniak. Jako pierwszy głos zabrał ks. bp Jan Zając. Kustosz Sanktuarium podsumowując „dekadę miłosierdzia”, podkreślał jak ważne jest „rozniesienie” tego wszystkiego, co będziemy przeżywać w czasie jubileuszu do miejsc, gdzie przebywają czciciele Bożego Miłosierdzia. Bp Zając nawiązał do wydarzeń z 2002 roku. Przypomniał o roli jaką odegrał Ojciec Święty Jan Paweł II w powstaniu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. To błogosławiony papież był inicjatorem wybudowania takiej świątyni, gdzie mogliby się gromadzić Apostołowie Bożego Miłosierdzia, aby wypełniać zadania im powierzone. Ksiądz biskup mówił także o znaczeniu zawierzenia świata miłosierdziu Boga: „to było wypełnienie polecenia Zbawiciela, które przekazał Siostrze Faustynie, by cały świat na nowo zawierzył siebie Bogu, tak, aby całe zaufanie złożyć w Panu Bogu (…)

W czasie tych uroczystości będziemy nie tylko podsumowywać, ale jeszcze raz zawierzać siebie Panu Bogu, będziemy na nowo podejmować te zadania, w nowych warunkach, w nowej rzeczywistości… wdzięczność za 10 lat, ale także wielkie wołanie o światłość, moc Bożą na kolejne dziesięciolecia.” – zakończył bp Zając.

Pan Przemysław Bednarz z Fundacji Bożego Miłosierdzia przedstawił program obchodów jubileuszu wyszczególniając najważniejsze i najciekawsze punkty, których w czasie tego „centrum świętowania” (dni: 17, 18 i 19 sierpnia) na pewno nie zabraknie. Wśród licznych koncertów, wystaw, czuwań i spotkań, w których będą mogli wziąć udział pielgrzymi, na pierwszy plan, a zarazem i początek obchodów „wysuwa się” uroczysta Eucharystia, której przewodniczył będzie ks. kard. Franciszek Macharski, a która rozpocznie się 17 sierpnia o godzinie 11.00 w Bazylice.

Jako ostatni głos zabrał pan Krzysztof Michałek – organista Sanktuarium, który przedstawił obchody jubileuszu od strony muzycznej. Muzyka tak ostatnio inspirowana tematyką Bożego Miłosierdzia będzie bardzo szeroko towarzyszyć świętowaniu jubileuszu.

Po zakończeniu konferencji, jej uczestnikom zaprezentowano film poświęcony Kongresowi Bożego Miłosierdzia, który odbywał się w Łagiewnikach w dniach 1-5 października 2011 roku.

Klaudia Tarczoń