TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

9 czerwca 2013 roku o godz. 10:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja założycielek dwóch zgromadzeń zakonnych - sióstr prezentek i serafitek. Do chwały ołtarzy wyniesione zostaną siostry Zofia Czeska i Małgorzata Łucja Szewczyk.

Przebieg uroczystości beatyfikacyjnych
M. Zofii Czeskiej i M. Małgorzaty Szewczyk

8 czerwca 2013 r. 
o godz. 19.00  - spotykamy się na czuwaniu modlitewnym w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. 
Pragniemy we wspólnocie Kościoła celebrować Słowo Boże i za przykładem przyszłych błogosławionych odpowiadać na wezwanie Jezusa, by stawać się… Jak sól dla ziemi i światło dla świata. Czuwanie zakończymy Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.

9 czerwca 2013 r.
 - przygotowanie do uroczystej Eucharystii z odczytaniem Aktów beatyfikacji rozpoczniemy już o godz. 8.30 - rozważaniem przesłania o stawaniu się dla ludzi wzorem miłosiernej miłości – czego przykład zostawiły Wspólnocie Kościoła  - Sługi Boże M. Zofia i M. Małgorzata.

O godz. 10.00 rozpocznie się Uroczysta Eucharystia z udziałem Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych  J. E. Kard. Amato.
 
Dalszy ciąg uroczystości to celebracja Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00.
Uroczystości zakończymy Nieszporami dziękczynnymi o godz. 17.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia.

Podczas trwania uroczystości zarówno w sobotę  (w godz. 19-21), jak i w niedzielę (w godz. 8-12) wierni będą mieli okazję skorzystać z sakramentu  pokuty i pojednania.

Szczegółowe informacje:
www.sofiaczeska.pl
www.serafitki.pl

Akredytacje i informacje dla prasy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Transmisja

        


Zofia Czeska, zwana krakowską Matką Teresą XVII w. przyszła na świat w 1584 r., jako trzecie z dziewięciorga dzieci Katarzyny i Mateusza Maciejowskich. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Czeskiego, dziedzica miejscowości Czechy nieopodal krakowskich Słomnik. Sześć lat później została bezdzietną wdową i postanowiła poświęcić się Bogu i pomocy najbardziej potrzebującym – głównie osieroconym dziewczętom. Dla nich, w dwóch krakowskich kamienicach przy ul. Szpitalnej stworzyła instytut wychowawczy, czyli Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, zwany także domem sierocym. – Dała im dom, chleb a przede wszystkim wykształcenie. W tamtych czasach było to nie do pomyślenia. Po trochu była więc rewolucjonistką – mówi siostra Paulina z sekretariatu ds. beatyfikacji Zofii Czeskiej. Jak dodaje jednak to nie edukacyjny trud czyni ją błogosławioną. - To jej ofiarność i serce, otwarte dla wszystkich. Również to, że w trudnych czasach po soborze Trydenckim, gdy kościół musiał dokonać zmian w swoich strukturach czynnie włączyła się w proces jego odnowy – przekonuje zakonnica. Jej wyraźnym znakiem stał się żeński zakon, w który przekształcił się instytut. Pierwsze, nieklauzurowe Zgromadzenie Panien Ofiarowania NMP powstało jednak dopiero w 10 lat po śmierci swojej założycielki w 1660 r.

Na szczeblu diecezjalnym, proces beatyfikacyjny Zofii Czeskiej rozpoczął się w roku 1995 r., zakończył 2 lata później. 27 czerwca 2011 r. Benedykt XVI wydał zgodę na ogłoszenie dekretu uznającego heroiczność cnót krakowskiej zakonnicy.

Wraz z nią do chwały ołtarzy wyniesiona zostanie również Małgorzata Łucja Szewczyk. Przyszła założycielka serafitek urodziła się w 1828 r. na Wołyniu. Gdy we wczesnym dzieciństwie straciła rodziców jej wychowaniem zajęła się przyrodnia siostra. Dzięki jej staraniom Łucja od najmłodszych lat angażowała się w służbę przy parafialnym kościele, później również, jako członek III zakonu św. Franciszka. – Przygotowywała dzieci do pierwszej komunii, uczyła szacunku do miejsc świętych, pomocy ludziom chorym. Te ideały otwartości i miłości do drugiego człowieka wyniosła właśnie z domu rodzinnego - mówi przełożona generalna zgromadzenia serafitek siostra Joanna Wiśniowska. Jako osoba świecka przez 2 lata pracowała w Ziemi Świętej, opiekując się pielgrzymami. Po powrocie do kraju w roku 1880 udała się do Zakroczymia, gdzie wspólnie z ojcem Honoratem Koźmińskim założyła ukryte jeszcze Zgromadzenie Siostrzyczek Ubogich, które kilka lat później przekształciła w habitowe już Zgromadzenie Córki Matki Bożej Bolesnej. Swoje powołanie odnalazła w służbie chorym i ubogim. – Posługiwała im po domach, samotnych zbierała do domów starców i ochronek, które sama tworzyła. Tym, co pozostawiła swoim siostrom, jako duchowy testament było właśnie wyczulenie na ubóstwo. To, że jeśli ktoś zaufa Bogu i odda mu wszystko, On naprawdę go poprowadzi – twierdzi przeorysza. Swoim zgromadzeniem siostra Małgorzata kierowała nieprzerwanie do roku 1904, gdy z powodów zdrowotnych zrezygnowała z funkcji przełożonej. Zmarła rok później w domu zakonnym w Nieszawie. Od 1951 r. jej doczesne szczątki spoczywają w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu.

Uroczysta beatyfikacja obydwu zakonnic odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Przewodniczyć jej będzie prefekt Rzymskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato. - Oficjalnie uroczystości rozpoczną się o godz. 10., ale modlitwy i czuwania w Łagiewnikach trwać będą już od wczesnych godzin porannych, tak by każdy mógł oddać cześć nowym błogosławionym - mówi koordynujący uroczystości biskup Jan Zając. Zdaniem hierarchy tak ważne wydarzenie z pewnością przyciągnie do Krakowa pielgrzymów z całego kraju. - To wielkie wydarzenie nie tylko w skali Archidiecezji Krakowskiej, ale święto całego kościoła w Polsce, do wspólnej koncelebry zaproszeni więc będą również kapłani z całego kraju. Spodziewamy się około 300 księży, w tym ponad 80 biskupów, na ich przyjęcie Sanktuarium jak zawsze będzie przygotowane - kończy hierarcha.

Źródło: Franciszkanska3.pl