TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

„Dar krwi owocem żywej wiary”

Honorowi dawcy krwi i szpiku kostnego oraz osoby żyjące po przeszczepach, ich rodziny, przyjaciele i sympatycy będą 20 lipca 2013 pielgrzymowali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Tegoroczna pielgrzymka przypada na czas jubileuszu 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pielgrzymka połączona jest z akcją poboru krwi na terenie łagiewnickiego Sanktuarium, w dolnej bazylice. „Wakacje to czas większej liczby wypadków i braku wystarczających w tych okolicznościach zasobów krwi do operacji i zabiegów, jest to więc czas szczególnego zapotrzebowania na krew. Serdecznie prosimy więc o włączenie się w akcję krwiodawstwa” – zachęcają organizatorzy pielgrzymki, powołując się na słowa bł. Jana Pawła II: „Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”.

Uczestnicy pielgrzymki będą także zachęcani do zostania potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Chętni będą mogli złożyć swoje deklaracje w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zapisując się do bazy potencjalnych dawców szpiku i w razie potrzeby oddając szpik można uratować życie cierpiącym na choroby układu krwionośnego.

Podczas pielgrzymki będzie przeprowadzona również akcja promująca deklaracje o zgodzie na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepu. „Chcemy w ten sposób wypełniać wolę bł. Jana Pawła II, który w encyklice Evangelium vitae napisał: Oprócz faktów powszechnie znanych, istnieje jeszcze heroizm dnia codziennego, na który składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia. Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei” – przekonują organizatorzy.

Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz Osób Żyjących po Przeszczepach odbędzie się 20 lipca pod hasłem "Dar krwi owocem żywej wiary". Mszy św. dziękczynnej w intencji krwiodawców będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś. Po Mszy św. świadectwa, program artystyczny, a o 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia. Od 8.00 do 15.00 w dolnym kościele Bazyliki Bożego Miłosierdzia będzie można oddawać krew.

Organizatorami pielgrzymki są Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Zgłoszenia grup pielgrzymkowych przyjmuje Małopolski Oddział Okręgowy PCK: tel. 12 422 91 15 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.