TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Homilia wygłoszone podczas Mszy Świętej przez ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka - Rektora Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego podczas VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia 18 sierpnia 2019 roku.

Mszy św. o godz. 12 przewodniczył ks. prałat Jan Machniak. W homilii przypomniał słowa Pana Jezusa, jakie wypowiedział do św. Siostry Faustyny: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości”. - Polska, podobnie jak w czasach św. Siostry Faustyny, jest pełna lęków i niepokojów. Do nas dziś docierają troski współczesnej Europy, która ugina się pod ciężarem uchodźców Europy, która cierpi z powodu zamachów terrorystycznych. Europa i nasza Ojczyzna, jak w czasach św. Faustyny, zalewana jest przez zarazę zła i przyzwolenia na to zło, które ma dziś tajemnicze imiona: rewolucja kulturalna, panseksualizm, gender, in vitro, alkohol, narkotyki. W Europie topnieje liczba uczniów Chrystusa, a społeczeństwo również u nas staje się coraz bardziej oziębłe religijnie, a przez to podatne na wpływy przeróżnych antychrześcijańskich „trendów i mód” - mówił kaznodzieja.

Kończąc homilię ks. prof. Machniak postawił pytanie: co to znaczy, że „z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne” przyjście Jezusa? Czy chodzi o eschatologiczną zapowiedź końca świata? - Na te pytania częściowo odpowiedział Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku, konsekrując osobiście bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Mówił wówczas, że to jest miejsce, z którego wyszła iskra przygotowująca świat na orędzie Bożego Miłosierdzia, że to jest posłannictwo Polski wobec świata. Jan Paweł II stwierdził kiedyś, że nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w ciągu ostatnich dwudziestu lat bardzo się rozpowszechniło, o czym świadczy fakt, że dokąd się pojedzie, tam słyszy się słowa: „Jezu, ufam Tobie” i widzi się obraz z Łagiewnik – wyjaśnił kapłan.

W czasie Eucharystii ks. prof. Jan Machniak otrzymał odznaczenie „Beati Misericordes”.