TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Homilia wygłoszone podczas Mszy Świętej przez ks. prałata Mariana Rapacza - budowniczego bazyliki, pierwszego prezesa Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, podczas VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia 18 sierpnia 2019 roku.

Ks. Marian Rapacz przewodniczył Mszy św. o godz. 13.30. W homilii powiedział on m.in.: - Popatrzcie, dzięki temu, że mamy kościoły, do których możemy przyjść i wprost namacalnie odczuć, iż jest Ktoś, kto wie, jakimi naprawdę jesteśmy. Ludzie nigdy nas nie potrafią należycie osądzić, bo sądzą zawsze tylko po pozorach. Nie potrafią też naprawdę do końca przebaczyć, bowiem w pełni może to uczynić tylko sam Bóg. Prawdziwe, radykalne przebaczenie jest bowiem przymiotem wyłącznie Bożym. Jest zatem Ktoś, kto dokładnie wie, jakimi naprawdę jesteśmy. On dokładnie wie, co nami kieruje, czym osobiście się kierujemy, czego byśmy chcieli, choć nam to po ludzku bardzo często nie wychodzi. Inni tego nigdy nie zrozumieją, nie sposób im też tego do końca wytłumaczyć. Bóg nas jednak zawsze zrozumie, bo On, tylko On wezwał nas „po imieniu”, począwszy od momentu naszego poczęcia, a potem zwłaszcza po szczególnym przypieczętowaniu w sakramencie chrztu i we wszystkich innych wydarzeniach sakramentalnych.

Kaznodzieja podziękował wszystkim, którzy angażowali się przy budowaniu Bazyliki Bożego Miłosierdzia.

Na koniec ks. Rapacz powiedział: - Bracia i Siostry! Starajcie się wykorzystywać to miejsce otwartego nieba na łagiewnickim wzgórzu. Tutaj przybywajcie zawsze ze swoimi radościami, z błaganiem i dziękczynieniem, ale przede wszystkim z tym, co jest wyłącznie naszym, tzn. z naszym grzechem, z naszą nadzieją. Właśnie, czekający tu stale na Was Zbawca i Odkupiciel przytuli Was do swojego Serca, nauczy Was także być ludźmi pożytecznymi i dobrymi obywatelami, obywatelami tęskniącymi stale za pełnią ludzkiej wolności, ludzkiej prawdy i ludzkiej miłości, bo nam tak bardzo tego brakuje.