TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Homilia wygłoszone podczas Mszy Świętej przez ks. prałata Franciszka Ślusarczyka - byłego Rektora Sanktuarium, podczas VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia 18 sierpnia 2019 roku.

Ks. Franciszek Ślusarczyk przewodniczył Mszy św. o godz. 15.20. -Wymownym streszczeniem ewangelicznej prawdy o ogniu Bożej Miłości jest znak krzyża! Przypomniał o tym przed 17 laty podczas konsekracji tej świątyni św. Jan Paweł II mówiąc, że krzyż „stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem. Krzyż stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka.” (...) I dodał: „Tę prawdę będzie stale przypominał kamień węgielny tej świątyni, który został wzięty z góry Kalwarii, Golgoty – niejako spod krzyża, na którym Jezus Chrystus pokonał grzech i śmierć.” Od dwudziestu wieków krzyż Chrystusa jest znakiem zwycięstwa, dla niektórych znakiem sprzeciwu, a dla nas ludzi wierzących znakiem nadziei! Również w tej świątyni ten symboliczny kamień z Golgoty wzywa do refleksji, nawrócenia, przyjęcia daru Bożej, przebaczającej miłości – zauważył w homilii kaznodzieja.

Jak mówił ks. Ślusarczyk, podczas tej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia patrzymy na Jezusa z wielką wdzięcznością i nadzieją! - Chcemy Mu dziękować za to, że przez codzienną, wierną posługę Ojca Świętego, biskupów oraz kapłanów, Jezus w wierze nam przewodzi i ją wydoskonala – prowadząc nas niezawodną Drogą Miłosierdzia. Na tej drodze dorastała do świętości Siostra Faustyna i na tej drodze odkrywał od samej młodości piękno przyjaźni z Bogiem Karol Wojtyła - jako robotnik pobliskiego Solvay’u, a później kapłan, biskup i papież. Każdego dnia przybywający tu Pielgrzymi mogą doświadczyć tej zbawiennej prawdy, że Miłosierdzie Boże jest niezawodnym źródłem nadziei dla tych, którzy mają odwagę stanąć przed Bogiem w duchu i prawdzie. Czasem jest to prawda bolesna, ale kiedy spotyka się z Bożą łaską – staje się bezcennym lekarstwem dla zbolałej duszy - powiedział.

Kończąc homilię, ks. Franciszek Ślusarczyk podkreślił, że jako naród mamy wiele powodów do wdzięczności, które chcemy złożyć w sercu Jezusa Miłosiernego. - Niech Jego Wizerunek z podpisem wzywającym do ufności, kamień z Golgoty, a nade wszystko każdy konfesjonał i ołtarz, będą dla nas nadal niezawodnym źródłem nadziei, znakiem Bożej miłości i wezwaniem do miłości wzajemnej! - powiedział.

Ks. Franciszek Ślusarczyk otrzymał dziś z rąk ks. bp. Jana Zająca odznaczenie „Beati Misericordes”.