TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W poniedziałek (5 września 2016 roku) o godz. 17 w auli św. Jana Pawła II przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbyła się promocja książki „Wspomnienia z Kazachstanu” ks. Władysława Bukowińskiego. Beatyfikacja Apostoła Kazachstanu będzie mieć miejsce już w najbliższą niedzielę w Kazachstanie.

W spotkaniu uczestniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.Ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. - Ks. Władysława Bukowińskiego spotkałem, gdy przybywał do Krakowa do ks. kard. Karola Wojtyły. Zawsze przychodził do Kardynała, aby się z nim spotkać. Pamiętam, że kiedy przybył ostatni raz i był już bardzo chory i zmęczony, ks. kard. Wojtyła zaproponował mu, by został już w Krakowie. On wtedy bez wahania odpowiedział: „muszę tam wrócić. Oni potrzebują księdza, potrzebują sakramentów” - opowiadał i dodawał: - Zawsze czuł się Polakiem, księdzem archidiecezji krakowskiej.
Beatyfikacja ks. Bukowińskiego daje nam patrona dla wszystkich wygnańców, więźniów, Sybiraków. On nosił to wszystko w swoim życiorysie i sercu. On miał w sobie tragedię narodu polskiego okresu II wojny światowej i czasu, jaki nastąpił po niej. Cierpiał od bolszewików, od reżimu komunistycznego, a nigdy nie dał się zatruć nienawiścią, nie poddał się duchowo.
Wspaniała postać. Bohater. Człowiek-męczennik. Kościół w Polsce, w Krakowie zyskuje kolejnego błogosławionego, a przyczynił się do tego Karol Wojtyła. Felix Cracovia – szczęśliwy Kraków. To chyba jedyne miasto po Rzymie, które ma tylu świętych.
W spotkaniu wziął również udział ks. Jan Nowak. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Bukowińskiego opowiedział życiorys przyszłego Błogosławionego.
Ks. Władysław Bukowiński był kapłanem archidiecezji krakowskiej, misjonarzem Kazachstanu i więźniem sowieckich łagrów, który w najbliższą niedzielę (11 wrześnie) w Kazachstanie zostanie ogłoszony błogosławionym. Ks. Bukowiński będzie pierwszym błogosławionym Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie.

mp