TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W poniedziałek – 6 marca 2017 roku - Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach była kolejnym „Kościołem stacyjnym” archidiecezji krakowskiej. Mszy św. o godz. 15.20 przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Ks. bp Jan Zając przypomniał praktyki pielgrzymek pokutnych. - Oto przekroczyliśmy próg kolejnego kościoła stacyjnego, wędrując ulicami Krakowa. Weszliśmy do łagiewnickiego wieczernika, niosąc na swoich barkach problemy, które wpływają na nasze codzienne życie -mówił. Kaznodzieja pokazywał słabości, z jakimi boryka się współczesny człowiek. - Brakuje nam cierpliwości, radości i spokoju, panowania nad sobą. Ogarnia nas zniechęcenie i znużenie, brakuje wrażliwości na dobro, piękno i prawdę – wyliczał, dodając, że współczesnemu człowiekowi grozi niebezpieczeństwo zapominania o tym, że wszystko, co dobre, pochodzi od Boga.

Bp Zając apelował byśmy nie oddalili się od Jezusa, nawet, jeśli przez nasze grzechy i błędy uważamy się za najgorszych. - Bóg woli nas właśnie takimi, bo dzięki temu rozlewa się Jego miłosierdzie – mówił.

Ks. bp Zając nawiązał w swoim słowie do kultu świętych męczenników, który jest nierozerwalnie związany z liturgią stacyjną, oraz do śmierci Heleny Kmieć zamordowanej w Boliwii. - Ufamy, że na tegorocznej pielgrzymce pokutnej śladami męczenników, obok potężnego patrona, św. Piotra, jest obecna młoda Helenka, która wypełniła swój „plan długoterminowy” - świętość. Plan potwierdzony gotowością na śmierć męczeńską, służąc biednym dzieciom dla Chrystusa. Oczekujemy zatem wsparcia męczenników: św. Faustyny, św. Jana Pawła II i ufamy też, że Helenki - zakończył bp Zając.

O godz. 19 w Bazylice została odprawiona drugą część „Drogi Miłosierdzia” – Krzyż niosący nadzieję. W czasie nabożeństwa wierni przeżyli siedem stacji: Próbę uratowania Judasza, Umocnienie i przestroga dla Piotra, Miłosierna współpraca Weroniki i Szymona z Cyreny, Miłosierny dar upomnienia dla płaczących niewiast, Żarliwa modlitwa o miłosierdzie dla oprawców, Miłosierna wymiana darów serca w osobie Maryi i Jana oraz Otwarcie przestrzeni miłosierdzia dla skruszonego Łotra.

Małgorzata Pabis

FILM...