TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W niedzielę – 11 sierpnia 2019 roku - do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybyła Pierwsza Piesza Pielgrzymka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie i kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej. Pątnicy szli z Gniezna na Jasną Górę, a stamtąd część z nich 6 sierpnia wyruszyła do Łagiewnik. Dziękowali za dar powołania, modlili się za kapłanów oraz za tych, którzy cierpią z powodu grzechów duchownych.

Pielgrzymi z Gniezna przybyli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Godzinę Miłosierdzia i Mszę św. Powitał ich ks. kanonik Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Eucharystii przewodniczył ks. abp Wojciech Polak. Prymas Polski zauważył, że niewielka garstka pielgrzymów z Gniezna (8 alumnów i 5 kapłanów) stanęła przed obrazem Pana Jezusa Miłosiernego w dniu, w którym do tronu jasnogórskiej Pani przybyło ponad osiem tysięcy pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej.

Jak mówił, ruszyli w drogę, by dziękować za dar powołania. - Dziękujemy Panu Bogu za każde powołanie, za wszystkie powołania, za tych młodych ludzi, którzy odpowiadają na głos powołania i mówią „tak Panie, oto jestem. Poślij mnie na żniwo swoje” - mówił, dodając, że pielgrzymi podejmowali ofiary, by młodzi ludzie nie dali się przestraszyć temu światu. - Ale też szli w intencji tych, którzy to powołanie już podejmują – zaznaczył.

Abp Polak powiedział, że klerycy i kapłani szli modląc się za tych, którzy cierpią z powodu grzechów kapłanów.

- Ta pielgrzymka się nie kończy, bo życie jest pielgrzymką. Ta niedziela ma nam pomóc przywdziać szaty pielgrzyma i wyruszyć w drogę – podkreślił.

Na koniec Mszy świętej Prymas Polak wyjaśnił, że pielgrzymka jest niejako odpowiedzią na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział w czasie swojej I Pielgrzymki do Polski. Mówił on o szlaku, który prowadzi z Gniezna, miejsca związanego z chrztem Polski, na Jasną Górę, a stamtąd do Krakowa, do św. Stanisława i przed słynący łaskami obraz Pana Jezusa Miłosiernego.

Małgorzata Pabis