TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

„…Miłość nadaje czynom naszym wartość” - te słowa z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny były mottem obchodów 30. rocznicy powrotu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia do prowadzenia pracy apostolskiej z dziewczętami w duchu charyzmatu w Łagiewnikach. Uroczystości odbyły się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w dniach 13-15 grudnia 2019 roku.

W spotkaniu jubileuszowym wzięły udział siostry z wielu domów Zgromadzenia, które posługiwały w tym Domu Miłosierdzia, grono pedagogiczne, kapłani, pracownicy oraz wychowanki, które w ciągu tych lat przebywały w nim, korzystając z wychowania i nauczania w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum i szkołach branżowych o profilu fryzjerskim i gastronomicznym. Uroczystości jubileuszowe zaszczyciły swą obecnością przedstawiciele władz miasta Krakowa, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, sądownictwa, delegacje z zaprzyjaźnionych placówek resocjalizacyjnych, a także dobroczyńcy i przyjaciele Zgromadzenia.

Spotkanie rozpoczęło się w sobotę przed południem. Witając zebranych w sali konferencyjnej Domu Duszpasterskiego s. Nicola, dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. św. Siostry Faustyny w Krakowie-Łagiewnikach powiedziała, że w tym ważnym dniu, gdy zgromadzenie obchodzi 30. rocznicę powrotu do pracy w duch u charyzmatu, ośrodek zorganizował także zjazd absolwentek. Przez ten czas przez placówkę przeszło 1200 dziewcząt. - Jest to okazja do wspomnień i pogłębienia więzi pomiędzy tymi, którzy tworzyli i teraz tworzą Dom Miłosierdzia – podkreśliła.

Ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał historię Domu Miłosierdzia. - Dziękujemy dziś za wielkie serce i ofiarne ręce ks. Aleksandra Lubomirskiego, który ufundował ten dom – mówił.

Bp Zając powrócił do roku 1962, kiedy władze komunistyczne odebrały siostrom budynek i zakład przeszedł w ręce świeckich wychowawców. - Budynek został odgrodzony, a siostry odsunięte od pracy w swoim charyzmacie – przypomniał.

Kończąc swoje słowo kustosz honorowy Sanktuarium w Łagiewnikach powiedział: - Patrząc na minione dzieje razem z Matką Założycielką Teresą Potocką wysławiajmy Boga za wielkie dzieła, które tu Pan uczynił.

W sobotę ks. bp Janusz Mastalski sprawował w Kaplicy Klasztornej Mszę świętą dziękując za powrót Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia do prowadzenia pracy apostolskiej z dziewczętami w duchu charyzmatu. W homilii nawiązał do hasła spotkania „…Miłość nadaje czynom naszym wartość” i podkreślał, że właśnie ta miłość daje siłę i motywuje do codziennej pracy.

Uczestnicy spotkania wysłuchali także świadectw dziewcząt i obejrzeli prezentację najważniejszych wydarzeń minionych lat. Siostry zaplanowały także czas na wspomnienia, koncert i spotkanie opłatkowe.

mp