TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

Zawierzyli się Bożemu Miłosierdziu

W sobotę – 12 września 2020 roku – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła XVIII Pielgrzymka Kolejarzy. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował ks. abp Marek Jędraszewski. W czasie Eucharystii zawierzyli swoje sprawy Bożemu Miłosierdziu.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. Zebranych w Bazylice przywitał ks. dr Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział m.in.: Kolejarze zawierzają się Bożemu Miłosierdziu. Taki napis widzieliśmy, kiedy szliśmy tu do Bazyliki

Po raz XVIII przybywa do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy. 18 lat temu św. Jan Paweł II zawierzył na tym miejscu świat Bożemu Miłosierdziu wypowiadając słowa: „Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia”… Ten akt ponawiamy tutaj każdego dnia, na każdej Mszy świętej, a w czasie pandemii również podczas każdej Godziny Miłosierdzia. Dzwony Nadziei, które zostały poświęcone dla kościołów na trzech kontynentach w czasie Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia przypominają nam, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!”.

Ks. Bielas przypomniał, że tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło „Wielka Tajemnica wiary”, które jest związane z tematem roku duszpasterskiego. - Przybywacie, aby wsłuchać się w głos wielkich przewodników na drogach wolności Ojczyzny i Kościoła – św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacji oczekujemy – podkreślił, a kończąc swoje słowo wyraził życzenia: - Niech modlitwa u Pana Jezusa Miłosiernego i wstawiennictwo Matki Najświętszej, której Imienia dziś przyzywamy oraz Apostołów Miłosierdzia św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II wyprosi dar jedności, solidarności i Boże błogosławieństwo.

W homilii abp Marek Jędraszewski mówił, że świat, w którym żyjemy jest pogański. - Tworzy się w nim bożka wolności absolutnej, polegającego na tym, że człowiek chce być panem wszystkiego, także własnej płci, i uważa, że ma prawo z dnia na dzień ją zmieniać. Świat, patrząc na to, uwielbia takiego człowieka, jednocześnie potępiając tych, którzy posługując się własnym rozsądkiem, mówią, że to uwłacza człowieczej godności. Jest dziś coraz bardziej w tym pogańskim świecie czczony pieniądz. O godności człowieka, a także o randze poszczególnych narodów i państw, decyduje posiadane przez nich bogactwo. Jest dziś stawiany na piedestale bożek seksu, związany z ideologią gender i LGBT. Jest również bożek pracoholizmu, który sprawia, że nie mamy czasu dla siebie, Boga i najbliższych – mówił i apelował: – Miejcie odwagę myśleć i właściwie osądzać to, co się dzieje. Nie zapominajcie, że jako chrześcijanie jesteście tymi, którzy biorą udział w Ciele i w Krwi Chrystusa. Nie zapominajcie, że wasza godność budowana jest na Eucharystii, będącej przejmującym wyrazem miłosiernej miłości Boga do każdego z nas.

Metropolita zwrócił się do kolejarzy: – W tym trudnym czasie przybywacie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by w pełni świadomy sposób złączyć swoje życie z Chrystusem, który pokazuje nam, jak należy żyć pełnią człowieczeństwa. Mówię o tym do was, bo od was wiele zależy. Bądźcie uczestnikami Chrystusowej Krwi i Chrystusowego Ciała. Służcie Chrystusowi pod zwycięskim płaszczem naszej Jasnogórskiej Pani.

Małgorzata Pabis