TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

W sobotę 10 maja 2014 już po raz dziesiąty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyła doroczna pielgrzymka katolików ze Słowacji. W tym roku pielgrzymom towarzyszą słowa „Z Matką Bożą Siedmiobolesną pielgrzymujemy do Miłosierdzia w radości i świętości”.

Do Łagiewnik przybyło dziś ponad 25 tysięcy pątników z całej Słowacji. Przed Mszą św. wierni odmówili wspólnie Różaniec. O godz. 10.30 rozpoczęła się Msza św. przy ołtarzu polowym. Pielgrzymów przywitał ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. – Miło popatrzeć, że w tej dolinie pełno Słowaków. I w bazylice – pełno Słowaków. I przed Bazyliką. Łączymy się dziś z całym narodem Słowackim. Bardzo Wam dziękuję, że przyjechaliście. Ogromnie to cenię. To pielgrzymowanie jeszcze bardziej łączy nasze narody wokół tajemnicy Bożego Miłosierdzia i wokół apostołów Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II – mówił kard. Dziwisz. 

Hierarcha powiedział, że pielgrzymka do Łagiewnik może stać się wielkim dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach w Watykanie. – Jan Paweł II uczył nas jak iść do świętości, jak iść do Pana Boga. Uczył miłości do Boga i człowieka. Służył wszystkim ludziom – przypomniał metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz zaprosił Słowaków, by zawsze przybywali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. – Zobaczcie, miał padać deszcz, a jak przyszliście, wyszło słońce. Tak samo było w Rzymie – zauważył. 

Homilię wygłosił ks. bp Stefan Sečka, ordynariusz diecezji spiskiej. Hierarcha już na początku przypomniał, że pielgrzymka odbywa się w roku poświęconym Matce Bożej Siedmiobolesnej, patronce Słowacji. Przypomniał, że Pan Jezus umierając na krzyżu dał apostołowi Janowi swoją Matkę na naszą. Podkreślał, że Matka Boża zna boleści wszystkich matek. Wymieniał zagrożenia, jakie czyhają na współczesne rodziny: aborcja, ideologia gender, rozwody. Mówił o boleściach matek, które cierpią z powodu śmierci dziecka. Apelował, by dzisiejsze matki uciekały się do Maryi. – Ona zna nasze biedy, słabości i chce przy nas stać i nam pomagać. Jest Matką Miłosierną dla swych dzieci i wypraszać im u Syna miłosierdzie – podkreślił.
Kończąc homilię hierarcha przypomniał jedno z siedmiu błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. 

W programie pielgrzymki jest także o godz. 15:00 modlitwa w Godzinie Miłosierdzia oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego, a także koncert pieśni gospel w wykonaniu Simy Martausovej oraz historie dziesięciu pielgrzymek „Radia Lumen”. Pielgrzymkę zakończy pasterskie błogosławieństwo. 

Pielgrzymkę transmituje katolickie Radio „Lumen” oraz Radio Miłosierdzie. Dzięki tym mediom w sposób duchowy mogą uczestniczyć ci, którzy z wielu powodów nie mogą dziś fizycznie być w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

mp


 AUDIO