TV Miłosierdzie   Radio Miłosierdzie

KONGRES BOŻEGO MIŁOSIERDZIA DLA OCEANII

OACOM III, AUCKLAND 20-28.02.2016

CHODZIĆ W MIŁOŚCI I MIŁOSIERDZIU

 

            W dniach od 20 do 28 lutego 2016 roku w Auckland na Nowej Zelandii odbył się III Kongres Bożego Miłosierdzia dla Oceanii pod hasłem Chodzić w miłości i milosierdziu. Wcześniej takie kongresy odbywały się w Australii (Sydney, Melbourne 2013) i dwa na  Samoa, na Pacyfiku. W głoszenie orędzia miłosierdzia w Auckland od lat 90-tych XX wieku zaangażowany jest ks. Rory Morrissey, kapłan Diecezji Auckland, związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Współpracuje on od lat ze świeckimi apostołami Bożego Miłosierdzia w Australii np. Johnem Canavan’em i Tommym Canning’iem ze Szkocji. Kongres dla Oceanii uzyskał aprobatę miejscowego biskupa Patrick’a Dunna.

 

1. Organizatorzy i uczestnicy Kongresu

            Głównym organizatorem Kongresu Bożego Miłosierdzia dla Oceanii był wspomniany wyżej ks. Rory Morrissey z Auckland. W Kongresie uczestniczył kard. Soane Patita Paini Mafi (ur. 1961), biskup Tonga. Od 14 lutego 2015 roku jest najmłodszym kardynałem Kościoła katolickiego. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne w seminarium regionalnym Fiji. W 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem i proboszczem w Ha’apai (1992-1994), wikariuszem generalnytm i proboszczem w Nuku'alofa (1995-1997). Studiował psychologię w latach 1998-1999 w Loyola Cllege w Baltimore. Proboszczem w Houma (1999-2000), profesorem i formatorem w Seminarium Regionalnym Pacyfiku w Fiji (2001-2007). Mianowany biskupem 28 czerwca 2007 przez papieża Benedykta XVI i koadiutorem diecezji Tonga. Od 2008 roku biskup Tonga a od 2015 kardynałem. Członek Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady „Cor Unum”.

            Współorganizatorem Kongresu Bożego Milosierdzia dla Oceanii był abp Alapati Lui Mataeliga, Arcybiskup Samoa Apia Alapati Lui (ur. w 1953 w Sataua). Święcenia kapłańskie otrzymał 5 lipca 1977 z rąk biskupa Pio Taofinu'u. 16 listopada 2002 papież Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem archidiecezji Samoa-ApiaSakry udzielił mu 3 stycznia 2003 ówczesny nuncjusz apostolski na Samoa - arcybiskup Patrick Coveney. Od lat angażuje się w przekazywanie orędzia Bożego Miłosierdzia. Jest Przewodniczącym Kongresów Bożego Miłosierdzia dla Oceanii

            Kolejnym hierarchą uczestniczącym w Kongresie Bożego Miłosierdzia dla Oceanii był abp Peter Loy Chong (ur. 30 stycznia 1961 w Natovi), arcybiskup Suvy  na Fidżi od 2013. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 stycznia 1992 roku. 19 grudnia 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go ordynariuszem Archidiecezji SuvaSakry udzielił mu 8 czerwca 2013 emerytowany metropolita Suvy - arcybiskup Petero Mataca. Paliusz otrzymał z rąk papieża Franciszka w dniu 29 czerwca 2013.

            Współorganizatorem Kongresu Miłosierdzia dla Oceanii był John Canavan. W młodości był komikiem i brokerem na giełdzie papierów wartościowych w Melbourne, Australia. Po nawróceniu zaangażował się w głoszenie Orędzia Miłosierdzia. Ożenił się i jest ojcem 6 dzieci. Założył Wydawnictwo Bożego Miłosierdzia (Divine Mercy Publications) i od 20 lat służy popularyzacji orędzia miłosierdzia.

            Wśród uczestników Kongresu był również Zachary King z Florydy. Urodził się w rodzinie baptystów. Jako 10 letni chłopak praktykował magię ulegając hazardowi. W 13 roku życia zainteresował się kultem satanistycznym słuchając muzyki. W wieku 15 lat uczestniczył w kultach magicznych i satanistycznych. W styczniu 2008 roku przeżył głębokie nawrócenie pod wpływem spotkania z Matką Bożą w Cudownym Medaliku. Jest przekonany, że Matka Boża wyrwała go z piekła satanizmu i okultyzm, oraz doprowadziła do spotkania z Jezusem. Zaczął uczęszczać do kościoła św. Franciszka Ksawerego w Vermont USA i w maju 2008 roku wstąpił do Kościoła Katolickiego. Po 28 latach zaangażowania w okultyzm stał się gorliwym uczniem Chrystusa. Podróżuje po Stanach Zjednoczonych i całym świecie dając świadectwo jak wielkie jest miłosierdzie Boże i przebaczenie. Mieszka na stałe na Florydzie ze swoją żoną.

            Gościem Kongresu była również Mechthild Neiske, świecka konsekrowana, która urodziła się jako szóste dziecko z niepełnosprawnością z powodu zażywania środków antykoncepcyjnych przez rodziców. Pod wpływem spotkania z tajemnicą Bożego Miłosierdzia zaakceptowała swoją niepełnosprawność i dziś organizuje Kongresy Bożego Miłosierdzia w Niemczech (Paderborn) oraz głosi orędzie miłosierdzia na całym świecie. Jest autorką książki   Rosenkranz zur Göttlichen Barmherzigkeit (Koronka do Bożego Miłosierdzia) w której popularyzuje nabożeństwo do Bożego Milosierdzia.

            W czasie Kongresu świadectwo składał ks. Andrew Grace, proboszcz parafii w Diecezji Wagga Wagga w NSW Australii. W 2001 roku został wyświęcony na księdza. Po przeżyciu dwóch wypadków samochodowych doznał głębokiego nawrócenia i zaangażował się w głoszenie Orędzia Miłosierdzia Bożego. Pracuje dużo z młodzieżą dotkniętą chorobami współczesności jak alkohol, narkotyki, uzależnienie od seksu.

            Przedstawicielem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie był ks. prof. Jan Machniak, wyświęcony w 1985 roku, wykładowca teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Autor wielu książek z dziedziny duchowości. Rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia w Krakowie (2011).

            W kongresie uczestniczyło ok. 1000 przedstawicieli Australii i Oceanii: Australia, Nowa Zelandia, Tonga, Samoa, Papua Nowa Gwinea, Amerykańska Samoa, Fidżi, Wyspy Salomona. Kongres został zainaugurowany w Katedrze św. Patryka w Auckland, a główne spotkania odbywały się w St. Mary's College, w Auckland, Ponosnby, w ogromnej auli mogącej pomieścić ponad tysiąc osób. W ciągu tygodnia spotkania miały miejsce w kościołach reprezentujących główne dekanaty Auckland: parafia św. Józefa w Takapuna (Dekanat Północny), parafia Chrystusa Króla w Owairaka (Dekanaty Zachodnie i Centralne), parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mangere (Dekanat Południowy), parafia św. Marka w Pakuranga (Dekabat Wschodni).

2. Inauguracja kongresu w katedrze św. Patricka w Auckland

            W imieniu biskupa Patricka ordynariusza Auckland, który udał się w podróż do USA, uczestników Kongresu pozdrowił proboszcz katedry ks. prał. Bernard Kiley. Skierował ciepłe słowa do przedstawicieli Oceanii: Samoa, Tonga, Papui Nowej Gwinei, Wysp Salomona, Fidżi, Australii, Nowej Zelandii oraz gości z innych kontynentów: Filipin, USA, Niemiec, Polski.

Mszę św. inauguracyjną w katedrze św. Patricka w Auckland odprawił bp Stephen Lowe z Hamilton, zastępując miejscowego ordynariusza. W homilii bp Stephan Lowe wyjaśnił sens Jubileuszowego Roku Miłosierdzia wskazując, że jest to czas łaski, jaką Bóg daje człowiekowi, aby dzięki miłosierdziu mógł się zmienić i odnowić wszystkie relacje: do Boga i do bliźniego, stosunki społeczne, polityczne i gospodarcze. Rok Jubileuszowy ma ogarnąć cały świat, każdego człowieka i wszystkie wymiary jego życia. Biskup Stephen nawiązał również do logo Roku Jubileuszowego, które wykonał o. Rupnik SJ, przedstawiającego Chrystusa niosącego słabego człowieka. Jubileusz ma uświadomić człowiekowi, że Bóg w swoim miłosierdziu niesie go, jak ojciec swojego syna.

Przed błogosławieństwem ks. Jan Machniak odczytał pozdrowienie kard. Stanisława Dziwisza, skierowane do uczestników Kongresu, w którym Metropolita Krakowski przypomniał, że orędzie miłosierdzia wyszło z Polski dzięki misji św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Św. Faustyna otworzyła swoje serce na działanie Bożej łaski  i wiernie przekazał prawdę o "największym przymiocie Boga". Jest dziś znakiem Boga dla naszych czasów wskazując na to, że Bóg nigdy nie opuszcza swoich dzieci. Misję św. Faustyny kontynuował papież Jan Paweł II poprzez nauczanie papieskie w Encyklice Dives in misericordiae (O Bogu bogatym w miłosierdzie, 1981) oraz przez zawierzenie świata Jezusowi Miłosiernemu w sierpniu 2002 roku podczas konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Orędzie miłosierdzia głosi dziś papież Franciszek, który ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Po Eucharystii miał miejsce skromny posiłek, a następnie „Kongres Młodych”, któremu przewodziła grupa młodzieży samoańskiej – „Ta’imua Ministries”. Śpiewali pięknie i żywo. Następnie były dwa świadectwa: ks. Andrew’a Grace z Australii, który pracuje z młodzieżą z marginesu oraz Zac’a Kinga z Florydy (USA), który dotknął śmierci przez narkotyki, spotkał jednak Jezusa Miłosiernego, który podniósł go z upadków. Na koniec jeszcze świadectwa młodzieży z parafii katedralnej. Pierwszy dzień kongresu zakończył się modlitwą o godz. 21.00.

3. Dzień młodzieży w St. Mary’s College

            Drugi dzień kongresu, poświęcony młodzieży, odbywał się na terenie katolickiego kampusu St. Mary's College dla dziewcząt w Auckland. Mszy św. o 12.00 przewodniczył kard. Soane Patiti (Jan Chrzciciel) Paini Mafi. Koncelebrował abp Peter Loy Chong z Fidżi oraz 8 księży. W homilii kard. Mafi zachęcił młodzież do otwarcia się na Jezusa Miłosiernego i odważnego pójścia za Nim.

            Po posiłku południowym świadectwo dała Mechtild Neiske z Paderborn w Niemczech, urodzona w 1961 roku. Osoba niepełnosprawna, która z powodu stosowania środków antykoncepcyjnych przez jej matkę doznała uszkodzenia ciała w czasie rozwoju prenatalnego: ma krótkie ręce i tylko jedną nogę. Z powodu kalectwa straciła nadzieję i długi czas była w depresji. Momentem przełomowym było dla niej spotkanie z wizjonerką z Medjugorie w Fuldzie w 1993 roku. Jezus dotknął ją wewnętrznie tak głęboko, że mogła przebaczyć swoim rodzicom. W 1994 roku w czasie pobytu w Medjugorie spotkała ks. Rory'ego Morrissey'a z Nowej Zelandii i przez niego zbliżyła się do kultu Jezusa Miłosiernego. W czasie pobytu w Nowej Zelandii poznała nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W 2008 roku wzięła udział w Światowym Kongresie Miłosierdzia w Rzymie a następnie w Krakowie w 2011 roku. Mechtild zorganizowała dwa kongresy Bożego Miłosierdzia w Niemczech w Paderborn (2013 i 2015). Ostatnio napisała książkę o modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia, którą przekazała Ojcu świętemu Franciszkowi.

            O godzinie 3 po południu miała miejsce Godzina Miłosierdzia, w czasie której uczestnicy kongresu odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i świadectwo dała Mlodzxież Matki Bożej Miłosierdzia z Auckland, prowadzona przez siostrę Elisabeth. Następnie zabierał głos Zac King z USA i ks. Andrew Grace oraz abp Peter Loy Chong. Wszyscy dawali świadectwo o swoim przeżyciu spotkania z Jezusem Miłosiernym. Dzień Kongresu zakończył występ młodzieży Ta'imau Youth Ministries.

4. Kongres w parafiach Auckland

            Od poniedziałku do czwartku (22-25.02) obrady Kongresu odbywały się w parafiach Auckland. W poniedziałek spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00 Koronka do Bożego Miłosierddzia  w parafii św. Józefa w Takapuna, aby pracujący mogli wziąć udział we wspólnej modlitwie i refleksji. Modlitwę prowadziła miejscowa grupa charyzmatyczna składająca się w większości z Filipińczyków, zamieszkujących w północnej części miasta.

            Świadectwo dawał John Canavan z Australii, który po pobycie w Polsce w 1990 roku założył w Melbourne Divine Mercy Publications (Wydawnictwo Bożego Miłosierdzia). John był aktorem i brokerem giełdowym. W młodości przeżył kryzys wiary związany z utratą pieniędzy.  Wielka pomoc okazał mu wtedy jego babcia, kobieta głębokiej wiary, która ukazała mu moc Bożego Miłosierdzia. John odbył z ks. Morrissey'em podróż do Medjugorie, a następnie do Polski, gdzie poznał z bliska orędzie Miłosierdzia.  Zaangażował się w głoszenie Bożego Miłosierdzia. Założył rodzinę, jest ojcem 6 dzieci i głosi milosierdzie w Australii i Oceanii. Zna dobrze postać św. Faustyny o Jana Pawła II.

            W pierwszym dniu (poniedziałek, 22.02.2016) świadectwo dawali: Rosario Cruz z Filipin i Tony Brebner, przewodniczący  w obronie życia z Australii (Family Life International). Św. Faustyna jest dla niego patronką obrońców życia i jednocześnie znakiem chrześcijańskiej odwagi w obronie życia. Mszy świętej przewodniczył ks. Andrew Grace, który mówił o mocy Bożego Miłosierdzia. Następnie ks. Jan Machniak, Rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia przedstawił temat Apostołów Bożego Miłosierdzia - św. Siostrę Faustynę i św. Jana Pawła II, podkreślając, jak w ich życiu objawiło się Miłosierdzie Boże. Szczególnie zwrócił uwagę na działanie łaski Bożej w życiu prostej i skromnej Siostry Faustyny, która przyjęła orędzie miłosierdzia i przekazała je światu. Na zakończenie dnia swoje świadectwo przedstawił Tommy Canning, utalentowany malarz ze Szkocji. Tommy przy pomocy pędzla mówi o wielkim miłosierdziu Boga. Odwołuje się do środków audiowizualnych. Szczególnie akcent kładzie na miłosierdzie Boga obecne w sakramencie pokuty.

            Schemat prezentacji Bożego Miłosierdzia powtórzył się w dniu następnym (wtorek, 23.02.2016) w Parafii Chrystusa Króla w Owairaka. Mszę św. celebrował abp Peter Loy Chong z Fidżi, który następnie mówił o Roku Miłosierdzia przedstawiając główne założenia Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka. Przedstawił warunki uzyskania odpustu miłosierdzia: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie kościoła stacyjnego z przejściem przez "bramę miłosierdzia" oraz odmówienie modlitwy w intencji Ojca świętego. Abp Chng podkreślił, że można zyskać tylko jeden odpust w ciągu dnia i ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego. Świadectwo dawał Zac King z USA, śpiewał chór parafialny Matki Bożej Miłosierdzia, Królowej Pokoju oraz chór Matki Bożej Miłosierdzia z parafii w Avondale. Przedstawiciele chóru  Matki Bożej Miłosierdzia, Królowej Pokoju, prowadzeni przez siostrę zakonna dawali świadectwo o wielkim miłosierdziu Boga, jakie dotknęło ich w życiu.

            W piątym dniu spotkanie kongresowe miało miejsce w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w dzielnicy Mangere. Mszy św. przewodniczył kard. Soane Patita Paini Mafi, który w homilii podkreślił znaczenie uczynków miłosierdzia: modlitwa, słowo, czyn. W konferencji ks. prof. Jan Machniak z Krakowa skupił uwagę słuchaczy na św. Janie Pawle II jako Apostole Bożego Miłosierdzia i jego nauczaniu w Encyklice Dives in misericordia. Podkreślił, że nauczanie o Bożym Miłosierdziu było dla Jana Pawła II odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Jan Paweł II, który w młodości przeżył dramat utraty rodziców i brata a następnie okrucieństwo II wojny światowej, w Bożym Miłosierdziu odkrył iskrę nadziei dla siebie i dla świata. Już jako młody student i robotnik fabryki sody kaustycznej Solvay przychodził podczas wojny do kaplicy  Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i zapoznał się z orędziem miłosierdzia. Jako papież zaproponował to orędzie całemu światu. On ustanowił Święto Miłosierdzia i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu 17 sierpnia 2002 roku w czasie konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Konferencję dopełniło świadectwo Zaca Kinga z USA i prezentacja audio-wizualna Tommy'ego Canninga ze Szkocji.

            W czwartek 25.02.2016 miało miejsce spotkanie kongresowe w parafii św. Marka w dzielnicy Pakuranga. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Machniak z Krakowa, który skupił się na życiu mistycznym św. Siostry Faustyny podkreślając, że każdy człowiek jest zdolny odtworzyć się na działanie Boga i przyjąć jego łaskę. Św. Faustyna należy dziś do najwybitniejszych mistyków chrześcijaństwa obok św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. We wierze i miłości poznawała najgłębsze tajemnice Boga i w Dzienniczku opisała swoje spotkania z Jezusem. Świadectwa składali Mike i Philomena Lobo, małżeństwo pochodzenia hinduskiego z Auckland zaangażowani w głoszenie orędzia miłosierdzia.

            Trzy ostatnie dni: piętek, sobota i niedziela (26-28.02.2016) miały charakter kongresu otwartego dla wszystkich chętnych, którzy zechcieli wziąć udział w modlitwie i konferencjach. Spotkania odbywały się w St. Mary'c College w Ponsonby. W piątek Eucharystii przwodniczyl abp Peter Loy Chong z Fidżi; w sobotę liturgii przewodził kard.  Soane Patita Paini Mafi z Tonga, a w niedzielę na zakończenie uroczystej celebrze przewodniczył abp Alapati Lui Mataeliga z Samoa Apia, przewodniczący Kongresów Bożego Miłosierdzia dla Oceanii. W konferencjach i homiliach zostały przypomniane jeszcze raz główne założenia Jubileuszu Miłosierdzia. Ks. prof. Jan Machniak przedstawił perspektywy nabożeństwa Bożego Miłosierdzia w nauczaniu św. Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka. Liturgii towarzyszył chór wspólnoty Tongańczyków, którzy wykonywali pieśni po angielsku i w rodzimym języku tonga. Stałe częśąci Mszy świętej były śpiewane po łacinie podkreślając uniwersalność Kościoła i jedność z Rzymem. Abp Alapati Lui Mataeliga zaprosił na następny Kongres do swojej diecezji Samoa Apia na Pacyfiku.

            Kongres Bożego Miłosierdzia dla Oceanii w Auckland pokazał jeszcze raz siłę nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia i jego oddziaływanie na ludzi różnych kultur. Nabożeństwo to wyszło z Polski dzięki św. Siostrze Faustynie i św. Janowi Pawłowi II i dziś przemienia ludzi na wszystkich kontynentach. Na naszych oczach spełniają się słowa Pana Jezusa Miłosiernego powiedziane do św. Faustyny: "Nie znajdzie ludzkość uspokoje­nia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego” (Dzienniczek, 300).